reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Güney Kore “beşinci ulaşım yolu” için kolları sıvadı

Hyperloop One’ın ilk kullanıldığı ülkelerden biri olma konusunda fazlasıyla ciddi olan Güney Kore her türlü destek için hazırlıklarını tamamlıyor.

Advertisement

Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri‘nde geliştirme süreci devam eden Hyperloop One için talepler artmaya devam ediyor. Özel tüneller içerisinde podlar vasıtasıyla gerçekleşecek proje için haziran ayının ilk günlerinde karşımıza çıkan Hyperloop One yetkilileri İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda, Polonya, İskoçya, Galler, Fas ve Finlandiya gibi ülkelerden oluşan Avrupa rotasını açıklamıştı. Şirket içerisinde sistemin geleceği için çalışmalar devam ederken yavaş yavaş dışarıdan da projeye ilgi artıyor. Başkent Seul ile Busan arasındaki 320 kilometrelik mesafeyi üç saatten kısa sürede gidebilen “Bullet” trenlerinden pek memnun olmayan Güney Kore hükümeti bu süreyi 30 dakikaya indirmek için Hyperloop’tan faydalanmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projeyi dört yıl içerisinde kullanıma sunmak isteyen Güney Kore hükümeti bunun gerçekleşebilmesi adına Hyperloop yetkilileriyle ciddi bir müzakere süreci yürütüyor. Hyperloop CEO’su Dirk Ahlborn’dan gelen ” Biz hazırız ve proje için hükümetin desteğine ihtiyaç var” açıklamasının ardından her iki tarafında projeye için hevesli olduğu görülüyor. Saatte 1.000 kilometre hıza çıkabilen bir ekosistemden oluşan Hyperloop One’ın inşa sürecini yakın zamanda Güney Kore’de görmemiz mümkün gibi gözüküyor.