reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus 5’in adı da benchmark hilesi skandalına karıştı

Bazı akıllı telefon üreticileri telefonlarını performans anlamında geliştirmekle uğraşmaktansa benchmark testlerinde cihazı olduğundan daha hızlı göstermeyi daha kolay bir yol olarak görüyor. Bu durum cihazı satın almak isteyenlerin aklını çeliyor ve haksız rekabete neden oluyor. Benchmark uygulamalarını daha önce de yanılttığı iddia edilen OnePlus, henüz yeni piyasaya sürdüğü OnePlus 5’te de benzer bir yol tercih ettiği iddiasıyla gündeme geldi. 

Daha önce OnePlus cihazlarının benchmark uygulamalarını yanıtlmak için bazı algoritmalara sahip olduğu iddiaları ortalıkta dolaşıyordu. Buna göre cihazın işlemcisi normal kullanımda belirli bir frekans değerinin üzerine çıkmıyordu. Fakat benchmark uygulaması çalıştırıldığında bunu fark eden cihaz tüm sistem kaynaklarını seferber ederek en yüksek puanı alabilmek için normalde cihazın ulaşamayacağı bir performansı sanki telefonun kendi performansıymış gibi sunuluyordu. Şirketin üst düzey isimlerinden Carl Pei ise uygulamaların açılış hızlarının azaltılması ve oyunlarda ek performans sağlamak için daha fazla güç harcandığını belirterek bu iddiayı üstü kapalı olarak reddetti.

Google’ın üst düzey yazılım mühendislerinden Tim Murray, şirketlerin bu şekilde hileli bir yola başvurduğunu ifade etti. Bu konuda üreticilerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve iki kez uyardıklarını ancak buna rağmen hilelerin devam ettiğini belirtti. Ayrıca OnePlus 5’in benchmark hilesi yaptığını iddia eden bir link paylaştı. OnePlus 5 hile yapıyor mu net değil fakat şirketin adı bir süre daha böyle skandallarda geçecek gibi görünüyor.