reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus ve Meizu benchmark testlerinde hile yaptıkları iddiasıyla gündeme geldi

Android cephesinin en güçlü cihazlarından biri olan OnePlus, her yeni modeliyle adından söz ettirmeyi başarıyor. Ancak cihazla ilgili ortaya çıkan yeni bir bilgi, üreticilerin cihazın olduğundan daha yüksek performanslı göstermek için bazı hilelere başvurmuş olabileceğini gösteriyor. 

Test yazılımlarından gelen bilgilere göre OnePlus ile birlikte Meizu da testlerde hile yapıyor. OnePlus 3T ve Meizu Pro 6’nın isminin geçtiği olayda test yazılımının çalıştırıldığını algılayan telefonların normalden çok daha yüksek performans gösterdiği belirtiliyor. Uygulama açıldığında yüksek güçle çalışan donanım neticesinde telefonun normal çalışma performansına göre daha yüksek bir puan elde ediliyor ve bu da cihazların listelerin tepesinde kendisine yer bulmasını sağlıyor. OnePlus yaptığı açıklamayla bu durumun test uygulamalarına özel olmadığı ve grafik gücü gerektiren uygulamalarda cihazın otomatik olarak yüksek performansta çalışmasının sağlandığını belirtiyor. Meizu ise konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Her iki şirketin de konuyla ilgili neler yapacağı merakla bekleniyor.

Teknoloji dünyasında bu tür olaylar yeni değil. 2014 yılında Samsung, Nvidia’ya benzer bir hile iddiasıyla dava açmıştı. Tegra K1 çipsetinin testlerde yüksek sonuç almak için ayarlandığını ileri süren Samsung, bu nedenle Exynos 5433’ün geride kaldığını ifade etmişti. Test yazılımları kullanıcı tarafında en önemli performans ölçütlerinden biri olarak kabul edildiği sürece bu tür olaylarla sıkça karşılaşacağız gibi görünüyor.

YORUMLAR