reklamı kapat

POPÜLER

1.120 km/s’lik astronomik hızlara çıkacak Virgin Hyperloop One, yolcu podlarının iç tasarımıyla karşımızda

Dubai’de düzenlenen fuar kapsamında prototip olarak tanıtımı gerçekleştirilen podların iç dünyası, projenin kendisi kadar ilerici bir yaklaşık içeriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde tamamlanma süreci devam eden “beşinci ulaşım yolu” Virgin Hyperloop One, her geçen gün sonlanmaya bir adım daha yaklaşıyor. Tanıtıldığı ilk günden itibaren, istasyonlarından araçlarının yapısına kadar tüm dünyanın merak ettiği bir deneyim haline gelen projede önemli bölümlerden birisinin daha tanıtımı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl tüplerin içerisinden gidecek olan araçları resmiyet kazanan Virgin Hyperloop One’ın yolcuları taşıyacak ikincil parçası olan podlarının iç tasarımları, düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında yerel görevlilerin de katılımıyla tanıtıldı. Podların tasarım sürecinde Dubai’nin yönetiminin de etkili olduğunu belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fütüristik detaylar

İlk kez 2016 yılında gösterimi yapılan sistem tamamlandığında normal şartlarda 1,5 saat süren Dubai-Abu Dabi arasının sadece 12 dakikada kat edilebilir hale getirecek. Proje kapsamında Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman’ın başkenti Maskat‘ı da içerisine alacak olan Hyperloop One iç dünyasında da premimum bir yaşam alanı sunacak. Podlardan gelen tasarımlara baktığımızda, koltuklardan başlayarak oldukça fütüristik bir havanın yaratılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bolca dokunmatik ekran ve kontrol panelinin bulunduğu bu podlar, Hyperloop’tan inen yolcuları birer taksi gibi doğrudan kara yolu üzerinden diledikleri noktalara bırakacak. Saatte 1.120 kilometreyi bulan maksimum süratlere erişebilecek olan sistem içerisinde kullanılan XP-1, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen testte saatte maksimum 387 km hıza erişmişti.