reklamı kapat

POPÜLER

Hyperloop One’ın fütüristik kapsülüyle ilk testi gerçekleştirildi [Video]

03 Ağustos 2017

Platform testlerinin başarıyla sonuçlanmasının ardından ikinci aşamaya geçen geliştirme ekibi, sürece prototip podu dahil etti.

Yaklaşık iki hafta öncesinde gerçek zamanlı ilk testleri yapılan Hyperloop One projesi adım adım büyümeye ve gerçeğe dönüşmeye devam ediyor. Uzunluğu 500 metre ile 1,5 kilometre aralığında değişiklik gösteren özel bir tünel içerisinde yapılan gerçek boyutlu testlerin platform ayağını tamamlayan geliştirme ekibi, sistemin hizmete sunulacağı zamana en yakın testiyse geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Kullanıcıların hizmetine sunulacak olan podun bir prototipiyle yapılan denemede de başarılı sonuç elde eden Hyperloop One ekibi testin görüntülerini de paylaşmayı ihmal etmedi.


8,7 metre uzunluğa, 2,7 metre genişliğe ve 2,4 metre yüksekliğe sahip olan ve Formula 1 araçlarından ilham alınarak tasarlanmış prototip pod “hafif ve dayanıklı” olarak nitelendiriliyor. Test sırasında saatte 310 kilometre maksimum sürate kadar erişebildiği gözlememlenen XP-1 kodlu podun başarılı süreci tamamlamasının ardından açıklamalarda bulunan markanın kurucu ortağı Shervin Pishevar; “Hyperloop One’ın sesinin duyduğunuzda, geleceğin sesini duyuyorsunuz demektir.” diyerek her geçen gün başarılı sonuçların elde edildiği projenin ilk günkü heyecanla devam ettiğini ifade etti. Sistem içerisinde yer alacak olan araçların kullanıma sunulmaya hazır hale geldiğinde saatte 1.126 kilometre gibi ciddi hızlara ulaşması bekleniyor.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER