reklamı kapat

POPÜLER

Türkçe Sözlük uygulaması

TDK’nın iOS ve Android için Türkçe Sözlük uygulaması çıktı [İndir]

Türk Dil Kurumu tarafından iOS ve Android cihazlar için hazırlanan çok faydalı Türkçe Sözlük uygulaması çıktı. İşte uygulamanın detayları;

Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Türkçe Sözlük uygulaması, iPhone Android telefon modelleri için uygulama marketlerindeki yerini aldı. Türk Dil Kurumu bu faydalı mobil uygulama için direkt olarak şu açıklamayı yayımlamış durumda:

“Türk Dil Kurumunca yayımlanan Türkçe Sözlük; bugün Türkçenin en güvenilir sözlüğü durumundadır. 1945’ten bu yana yayımlanan sözlüğün genel ağdaki sürümü olan Güncel Türkçe Sözlük veri tabanı, dilimizde yaşanan gelişmelere ve teknolojik imkânlara bağlı olarak sürekli geliştirilmekte, iyileştirilmekte ve güncellenmektedir.

    Geliştirme ve iyileştirme çalışmalarının en önemli adımı, 2019 yılında atılmıştır. Güncel Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan diğer sözlük veri tabanları ile birlikte sozluk.gov.tr adlı müstakil bir genel ağ adresine taşınmış ve böylece halkımızın yoğun ilgisine cevap verebilen bir teknolojik altyapıya kavuşturulmuştur. Bu yeni altyapı ile uyumlu olacak şekilde eş zamanlı olarak taşınabilir cihazlar için Türkçe Sözlük uygulaması çalışmaları başlatılmış ve nihayet bu çalışma da 2020 yılının başında tamamlanmıştır.

    Türkçe Sözlük’ün 2011 yılında yapılan 11. son baskısını esas alan veri tabanı, bugünden itibaren Android ve IOS uygulama marketleri üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş durumdadır. Hem çevrim içi hem de çevrim dışı olarak kullanılabilen uygulama, kullanıcılardan gelen görüş ve öneriler doğrultusunda, çağımızın gereği olarak sürekli geliştirilecek, güncellenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TDK imzalı Türkçe Sözlük Uygulaması çok faydalı görünüyor

Genel olarak güzel bir deneyim sunan uygulamaya tamamen ücretsiz olarak sayfanın altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Google’ın en yeni uygulaması Tangi