reklamı kapat

POPÜLER

Ekşi Sözlük LOG Tasarım

Ekşi Sözlük için bir iOS ve Android uygulama engeli de geldi

Sık sık ses getiren Ekşi Sözlük platformunun iOS ve Android uygulamalarına da yasaklama yapıldığı bildiriliyor.

Burada yer alan gelişmeye göre Ekşi Sözlük’ün App Store ve Google Play’deki uygulamaları da millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. EngelliWeb, Apple’ın bu karara istinaden Sözlük uygulamasının Türkiye’den indirilmesini engellediğini belirtti. Ekşi Sözlük için bundan önce getirilen son erişim engeli hakkında şu aktarılmıştı:Merhaba. Erişim engeli konusunda bir karar olduğunu gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz. Yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız. “Eksisozluk111.com” üzerinden sözlük’e erişebilirsiniz.” Ekşi Sözlük tarafından bundan önceki erişim engeli hakkında yapılan açıklamada, “Ankara 6. sulh ceza Hakimliği’nin Ekşi Sözlük’e erişimi engelleme kararına ulaştık. Ancak bu karar kanunlara ve usule tümüyle aykırı.” denilmiş ve şunlar söylenmişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Merhaba, Ankara 6. sulh ceza Hakimliği’nin Ekşi Sözlük’e erişimi engelleme kararına ulaştık. ancak bu karar kanunlara ve usule tümüyle aykırı. Özetle, Twitter’daki bir kullanıcının “ifşa” metninin ve bu metinde geçen iddiaların gerçek olduğu zannıyla talepte bulunulduğu ve bu iddiaların gerçekliğinin araştırılmasına gayret göstermeksizin karar alındığına şahit olduk.

Zira bahsi geçen cinsel istismar içeren görseller, Sözlük’le hiçbir bağlantısı olmayan eksiup.com’da yer almışken ve olay daha gündeme bile gelmeden bu kişi/ler hakkında İstanbul cumhuriyet Başsavcılığı’na 2023/260277 soruşturma numaralı dosyasıyla suç duyurusunda bulunmuştuk. Suç unsuru görsellerin yüklendiği görsel paylaşım sitesinin sorunsuz bir şekilde yayın yapmaya devam etmesine karşılık, suçu yetkili makamlara iletmek de dahil olmak üzere her türlü tedbiri alan Sözlük’ün erişime engellenmesi tamamen haksız ve hukuk dışı.

Tüm kurumlarla işbirliği yaparak, bu hassas konuda kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Bahsi geçen görselleri paylaşan kişi/lerin tespiti için kurumlar arasında koordineli bir çalışma yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Bu kişi/ lerin yakalanması için elimizden geleni yaptık, yapacağız. Ayrıca, bu karara itiraz edeceğimiz gibi tarafımıza yönelik karalama kampanyasıyla da tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.”

Ekşi Sözlük gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli