reklamı kapat

POPÜLER

Ekşi Sözlük LOG Tasarım

Ekşi Sözlük için yeni erişim engeli ve yeni alan adı geldi

 - Güncelleme: 25 Aralık 2023 14:20

Ekşi Sözlük, bugün bir kez daha yeni erişim engeli ile gündemde yer alıyor. Bu bağlamda yeni bir alan adına geçilmiş durumda.

Ekşi Sözlük için getirilen yeni erişim engeli hakkında şu aktarıldı:Merhaba. Erişim engeli konusunda bir karar olduğunu gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz. Yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız. “Eksisozluk111.com” üzerinden sözlük’e erişebilirsiniz.” Ekşi Sözlük tarafından bundan önceki erişim engeli hakkında yapılan açıklamada, “Ankara 6. sulh ceza Hakimliği’nin Ekşi Sözlük’e erişimi engelleme kararına ulaştık. Ancak bu karar kanunlara ve usule tümüyle aykırı.” denilmiş ve şunlar aktarılmıştı: “Merhaba, Ankara 6. sulh ceza Hakimliği’nin Ekşi Sözlük’e erişimi engelleme kararına ulaştık. ancak bu karar kanunlara ve usule tümüyle aykırı. Özetle, Twitter’daki bir kullanıcının “ifşa” metninin ve bu metinde geçen iddiaların gerçek olduğu zannıyla talepte bulunulduğu ve bu iddiaların gerçekliğinin araştırılmasına gayret göstermeksizin karar alındığına şahit olduk. Zira bahsi geçen cinsel istismar içeren görseller, Sözlük’le hiçbir bağlantısı olmayan eksiup.com’da yer almışken ve olay daha gündeme bile gelmeden bu kişi/ler hakkında İstanbul cumhuriyet Başsavcılığı’na 2023/260277 soruşturma numaralı dosyasıyla suç duyurusunda bulunmuştuk.
Suç unsuru görsellerin yüklendiği görsel paylaşım sitesinin sorunsuz bir şekilde yayın yapmaya devam etmesine karşılık, suçu yetkili makamlara iletmek de dahil olmak üzere her türlü tedbiri alan Sözlük’ün erişime engellenmesi tamamen haksız ve hukuk dışı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm kurumlarla işbirliği yaparak, bu hassas konuda kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Bahsi geçen görselleri paylaşan kişi/lerin tespiti için kurumlar arasında koordineli bir çalışma yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Bu kişi/ lerin yakalanması için elimizden geleni yaptık, yapacağız. Ayrıca, bu karara itiraz edeceğimiz gibi tarafımıza yönelik karalama kampanyasıyla da tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.”

Ekşi Sözlük gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli