reklamı kapat

POPÜLER

Cisco’dan ev ağları için İskandinav tasarımlı çözümler

Cisco, yeni ağ ürünleriyle ev kullanıcılarına kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Yeni Linksys E serisi routar’lar, Cisco Connect’in sağladığı kullanım kolaylığının yanı sıra hız ve tasarım olarak da dikkat çekiyor. X serisi ise hem DSL hem de kablolu internet bağlantısıyla uyumlu olma avantajı sunuyor.

Linksys E3200
Videoların, internet trafiği içinde oldukça büyük bir paya sahip olduğu günümüzde, akıllı telefon, tablet ve oyun konsolu gibi cihazların internete bağlanıyor olması da daha güçlü ve güvenli ev ağlarını gerekli kılıyor. Linksys E serisi cihazlar, bu anlamda kullanıcılara farklı fiyatlarla yüksek aktarım hızlarına sahip alternatifler sunuyor. Bu alternatifler arasında en dikkat çekeni ise yakın zamanda Red Dot tasarım ödülünü de alan 3×3 antenli E4200. Hem 2,4 hem de 5GHz frekanslarında çalışabilen E4200, Gigabit ethernet bağlantısına da sahip. Router’ın üzerindeki USB yuvasına takılan bellek veya sabit disklerdeki içerikler, ağa bağlı diğer cihazlar tarafından görülebiliyor. Cisco Connect arayüzü de hem E hem de X serisi cihazlarda karışık ayarlardan anlamayanlar için hızlı ve kolay çözümler sunuyor. Bu arayüz üzerinden ağı kullanabiecek cihazlar tanımlanabiliyor, çeşitli internet sitelerine erişim engellenebiliyor ve bağlantıya ilişkin basit ayarlar yapılabiliyor. E serisinde IPv6 ve 6rd desteği de bulunuyor.
Linksys X3000
Cisco’nun yeni ve önemli çözümlerinden biri de ev/ofis ağındaki ölü noktaları ortadan kaldıran Linksys Wireless-N Alan Genişleticisi. Gücünü takıldığı elektrik prizinden alan cihaz, ortamdaki mevcut ağ sinyalini alıp tekrarlıyor ve bu şekilde kapsama alanını genişletiyor. Alan genişletici aynı zamanda üzerindeki Ethernet balantı noktası sayesinde kablolu yazıcı, internete girebilen televizyon gibi cihazları kablosuz olarak internete bağlama görevini de üstleniyor.