reklamı kapat

POPÜLER

CXperience

Citroen C5 için yeniden doğuş vakti

Citroen’in Paris Otomobil Fuarı’nda kullanıcılarla buluşturduğu konsept modeli C5 ile hayata geçmeyee hazırlanıyor.

Otomobil üreticileri, tasarım kriterinin bir otomobilde kullanıcılar tarafından ne derece önemli olduğunun farkında. Dolayısıyla son yıllarda fuarlarda karşımıza çıkan yeni nesil otomobillerin tasarımlarında gözle görülür bir sınıf atlama olduğu da aşikar. Henüz konsept aşamasında olan ve ileriki süreçte kullanıcılarla bululacak olan tasarımlar şimdiden otomobil tutkunlarının iştahını kabartıyor. Citroen’in Paris Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkardığı CXpreience de bu bahsettiğimiz örneklerden sadece bir tanesi.

2018citroenc52
Fransız üretici, fuar sürecinin ardından artık konsept modelini asfalta uyarlamanın planları içerisinde ve bunu da 2018 C5 ile yapmayı planlıyor. Bu doğrultuda karşımıza çıkan 2018 C5 konsept tasarımı da şimdiden ümit verici. Yeni modelleriyle ilgili Auto Express‘e açıklamalarda bulunan PSA grubu Avrupa sorumlusu Maxime Picat, “Bazı şeyleri değiştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. C-Experience konsepti, Citroen’in bu değişimle ilgili aklında tam olarak ne olduğunun ilk göstergesi. Dinamik tasarım, verimlilik ve daha fazla aerodinami işte gelecekte sunacağımız otomobilin üzerinde bulunması gerekenler bunlar. SUV trendindeki yükselişi biliyoruz lakin bu trendin ileriki süreçte yavaşlayacağını da düşünüyoruz.” diyerek binek modellerin gelecekte yine ön plana çıkacağını belirtti.

2018citroenc54
2018 C5’in tasarımıyla birlikte beklenen mekanik değişikliklerle ilgili az da olsa ipuçları mevcut. Şu anda Peugeot 3008‘de kullanılan EMP2 platformu üzerine inşa edilmesi beklenen yeni C5’in, benzinli ve dizel motor seçeneklerinin yanı sıra hibrit model varyasyonunu sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte yeni nesil hidrolik süspansiyon sistemi aracın altyapısında görev yapması beklenen elemanlar arasında. Citroen kullanıcılarını yeni C5’te tamamen değişmiş bir kokpit tasarımının bekleyeceğini de belirtmekte fayda var. Tuşlardan arınmış minimalist bir kokpitle birlikte yüksek çözünürlüklü ve büyük bir multimedya ekranı yeni C5’in zengin donanımları arasında yer alacak. 2018 model yılıyla satışa sunulması planlanan yeni C5’in önümüzdeki yıl içerisinde düzenlenecek fuarlardan birinde boy göstermesi bekleniyor.