reklamı kapat

POPÜLER

Çocuklar için LEGO uyumlu protez kol geliştirildi [Video]

Kolombiyalı tasarımcı Carlos Torres’in çocuklar için geliştirdiği IKO isimli protoz kol, daha önce geliştirilen endüstriyel tasarım örneklerinden geniş LEGO uyumluluğu ile ayrılıyor.

Çocukların kendi yaratıcıklarını sergileyerek protoz kolun yardımcı kısımlarını Lego parçaları kullanarak oluşturmalarına olaank tanıyan tasarıma dair çalışır durumdaki prototip de sergilendi. Sonraki aşama ise çocukları bu protez kollarla buluşturmak; bunun için planlama ise 2016 sonu veya 2017’ye işaret ediyor. Peki Torres’in geliştirdiği protez kolun çalışma prensibi nasıl, çocuklara ne gibi yansımaları var?

Tasarımcının ilham aldığı nokta ülkesindeki iç savaşın sonuçları. Yarım yüzyıl boyunca kara mayınlarının etkisi ile çok sayıda çocuğun kolunu kaybetmesi ile doğan fikir, çocuklarda görülen sosyal izolasyon ve düşük benlik kaygısının nasıl azaltılabileceği üzerine yoğunlaşıyor. Çocukların yaratıcı fikirleri ile kendilerini ifade edebilmeleri ve protez kollarını bir tür oyuncağa dönüştürmelerinin önünü açıyor.

lego-prosthetic-arm-11
Kolun çalışma prensibi ise kas hareketlerinin de etkisi ile çeşitli hareketleri gerçekleştirebilmeye dayanıyor. Prototip haldeki tasarım; şarj edilebilir pil, şarj portu, işlemci ünitesi, arayüz ve myolektrik sensörlerden oluşuyor.

Haberin devamında yer alan videoda Torres’in LEGO protez kolunun bir çocuk üzerindeki testlerine dair görüntüleri izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

VİDEO