reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Protez kol
Protez kol
Protez kol

Luke Skywalker’dan ilham alınarak hazırlanan protez kol, tek tek parmak hareketi sunuyor [Video]

Uzuvlarını kaybeden insanlar için yapılan her çalışma takdiri hakediyor. İşte bunlardan bir tanesine imza atan Georgia Tech araştırmacıları, Luke Skywalker’dan ilham alarak hazırladıkları protez kol ile tek tek parmak hareketi sunuyor.

Advertisement

Star Wars filminden hatırlayacağınız Luke Skywalker’ın protez kolundan ilham alındığı belirtilen bu yeni protez, benzerlerinden farklı olarak EMG sensörler üzerine kurulmuyor. Kas hareketlerini protez kola aktaran EMG sensörler, iyi çalışıyor ancak yeterli hassasiyet sunamıyor. Sinyal kaydı yapabilen ancak çok fazla prazit barındıran bu sensörler, bu yüzden parmak hareketlerini algılayamıyor. İşte burada ultrason sensörü devreye giriyor. Yıllardır hayatımızda bulunan ultrason teknolojisini kullanan protez, söylendiği kadarıyla parmağı olmayan kişilerin dahi hangi parmağını hareket ettirmek istediğini belirleyebiliyor. Kol içerisindeki kasları inceleyerek özel bir algoritmadan geçiren protez, böylece bir hayali gerçeğe dönüştürüyor.

Bu protez kol birçok insanın hayatını değiştirebilir

Bu çalışma sayesinde 2012 yılında beri sağ kolu olmayan müzisyen Jason Barnes‘ın tekrar piyano çalmaya başladığı görülüyor. Yani piyano çalacak kadar hassasiyet sunabilen protez kol, biraz daha geliştirildiği zaman gerçeğine en yakın deneyimi ortaya koyabilecek güçte bulunuyor. Daha önce de Barnes ile protez çalışması yapan üniversite, bu sefer sınırı oldukça yükseltmiş görünüyor. Çalışma için hazırlanan videoyu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz.

Video