reklamı kapat

POPÜLER

LG G7

LG’nin yeni iris tarama teknolojisi, kendisine G7’de yer bulabilir

LG’nin G6 üzerine geliştirdiği yeni akıllı telefonu G7, ortaya çıkan bir patente göre çok gelişmiş bir iris tarayıcıya sahip olabilir.

Şirketin CES 2018 ya da MWC 2018 kapsamında tanıtması beklenen yeni akıllı telefonu G7, biliyorsunuz çok fazla gündeme gelmiyor. Ancak model üzerinde kesin olarak çalışan LG, kısa süre önce bununla bağlantılı olabilecek gelişmiş bir iris tarama sisteminin patenti aldı. Bu patentteki sistem benzerlerinden farklı olarak fotoğraf ile geçilemiyor. Göz bebeğinin ortam ışığına göre büyüyüp küçülmesini değerlendirmeye alan tarayıcı, kendisini buna göre ayarlayabiliyor ve böylece tanımlama daha doğru hale getiriliyor. Aynı zamanda göz ile takip edilmesi gereken bazı noktalara sahip olacağı da belirtilen tarayıcı, böylece karşısındaki kişinin canlı olduğunu anlayabilecek. Böylelikle de sistem statik fotoğraflar ile kandırılamayacak.

LG G7

Bu sistem LG G7 içerisinde kesin olarak yer alır mı?

Sistemin LG G7 içerisinde karşımıza çıkabileceği belirtiliyor ancak kesin konuşulamıyor. Henüz patent durumunda olan teknolojinin ilerleyen süreçte kullanılma ihtimali de bulunurken, yine de önemli bir adım atılmış görünüyor. Firmaların iPhone X’da kullanılan TrueDepth kamera sistemi sonrasında bu alana daha fazla önem veriyor ve güvenliği artırmaya çalışıyor. Örneğin yeni yılın önemli modellerinden Galaxy S9 ve Galaxy S9+‘da da gelişmiş bir iris tarama bulunacağı söyleniyor. Çözünürlüğü 2 megapikselden 3 megapiksel seviyesine çıkartılacağı konuşulan tarayıcı, böylece daha net görüntü kaydı yapabilecek. Aynı zamanda teknoloji yazılım tarafındaki iyileştirmelerle gizli bilgileri koruyabilecek kadar güvenli hale getirilecek.