reklamı kapat

POPÜLER

Deus Ex oyunundan esinlenen 3D baskı protez kol [Video]

Deus Ex oyununun geliştiricileri ve Open Bionics ortaklığıyla oyundan esinlenilerek hayata geçirilen protez kolun, önümüzdeki yıl hazır olması ön görülüyor. Şu an için yarı kapasiteyle de olsa çalışan bir prototip geliştiren firma, Razer ve Intel’le de iş birliği içinde.

Deus Ex: Mankind Divided oyununun baş karakteri Adam Jensen‘dan esinlenen protez kol için, oyunun geliştiricileri Square Enix ve Eidos-Montreal, Open Bionics adlı bir ekiple bir araya geldi. Open Bionics, daha düşük maliyetli ve herkesin ulaşabileceği seviyede fiyatlara sahip 3D baskı protezler konusunda uzman olmalarıyla biliniyor. Daha önce de Iron Man ve Star Wars filmlerinden esinlenen protez kollar üretmişlerdi. Deus Ex evreninden ilham alan iki yeni tasarım ise onlardan çok daha etkileyici görünüyor. Adam Jensen temalı protezin epey detaylı ve oldukça esnek olduğu görülürken Titan ise geometrik şekilli ayrıntılarıyla ondan daha havalı görünüyor. Her iki protez de Deus Ex evreninin stilini yansıtacak şekilde metalik gri ve altın renklere sahip.

Razer’ın da destek verdiği projede Razer Stargazer kamerası ve hareket algılama teknolojisi, yapay bir uzvu kontrol etmenin nasıl olacağını insanlara göstermek için kullanılacak. Yani kullanıcılar, çeşitli fuarlarda “dijital olarak” protez kolu deneyebilecek. Eidos-Montreal ve Open Bionics, ilk prototipleri E3 ve Gamescom‘un da aralarında bulunduğu pek çok oyun fuarında sergileyecek. Şu anki prototipleri geliştirerek objeleri kavrama yeteneklerini iyileştirmek için çalışan Open Bionics, protezlerin 2017’nin sonunda 500 dolar fiyatla satışa sunulacağını belirtiyor.

VİDEO