reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’dan uygun fiyatlı iki yeni Model S

Tesla, geçen ay tasarımın ve yazılım güncellemeleri alan Tesla Model S’in daha uygun fiyatlı iki yeni modelini tanıttı. Model S 60 ve Model 60D adını taşıyan otomobillerle Tesla, daha uygun fiyat seviyesine ulaşabilmek için batarya kapasitesini yazılımla sınırlamış.

Yeni Model S 60, 320 kilometreden fazla menzile sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını 5,5 saniyede yapabiliyor. Maksimum hızı 210 km/s olan Model S 60, 66 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Tesla, benzinli otomobillerin yıllık 1.000 ile 1.500 dolar arası değişen benzin masrafları da çıkarıldığında Model S 60’ın aslında 50 bin dolarlık harcamaya denk geldiğinin de altını çiziyor.

Otomobillerin her ikisinde de 75kWh kapasiteli piller bulunsa da batarya üniteleri yazılımla sınırlandırılmış durumda. Zaman içinde Model S 60 ve 60D sahiplerine 75kWh pil kapasitesine yazılım güncellemesi seçeneği sunuluyor. Her iki otomobil de elbette otopilot yazılımına sahip. Fakat kullanıcıların bu özelliği kullanabilmek için de güncelleme satın almaları gerekecek.