reklamı kapat

POPÜLER

Çocuklara özel dahili kameralı akıllı saat; General Mobile GM Buddy incelemesi

General Mobile GM Buddy

GENERAL MOBILE GM BUDDY TASARIM VE DENEYİM

Pembe ve mavi olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle gelen model kare formda bir tasarıma sahip. Akıllı saatin sol tarafında SIM kart girişi, sağ tarafında ise güç tuşu yer alıyor. Akıllı saatteki güç tuşuna uzun basıldığında saat açılıyor aynı işlem yapıldığında saat kapanıyor. Saatin gövdesinde ise plastik malzeme kullanılıyor. Malzeme kalitesi açısından başarılı bulduğumuz saat silikon bir kayışla geliyor. TCL’in akıllı saati IP65 sertifikasına sahipken General Mobile GM Buddy, IP67 sertifikasına sahip. IP65 sertifikası toza ve su sıçramalarına karşı dayanıklılık sunarken IP67 akıllı saatin 30 dakika boyunca su altında çalışmasını sağlıyor. IP65’ye kıyasla daha iyi bir koruma sunan GM Buddy, yağmurlu havalarda da kullanılabiliyor. 50 gram ağırlığındaki saat hafif bir tasarıma sahip. 4 yaşındaki oğlum Kerem‘in kolunda test ettiğim saatte 1,4 inç boyutunda dokunmatik bir ekran yer alıyor. Akıllı saatteki büyük bir ekran sayesinde gelen bildirimler rahat bir şekilde görülebiliyor. Ekranın parlaklığı ve keskinlik düzeyi ise yeterli düzeyde. Akıllı saatin mobil cihazlarla eşleştirilmesi ise kolay.

GM Buddy isimli uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra uygulamaya kayıt yapılması gerekiyor. Kayıt işleminin ardından saatin kutusundaki QR kodu okutarak eşleştirme işlemi tamamlanıyor. Eğer QR kodla ilgili bir sıkıntı yaşarsanız uygulama üzerinden manuel olarak da kayıt işlemi yapabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra saatteki özellikler karşımıza çıkıyor. Uygulama arayüzünde sınırlandırılmış alan, uzaktan fotoğraf çek, alarm, kişiler, ara, uzaktan gözlemleme ve sınıf modu gibi özellikler yer alıyor.

Sınırlandırılmış alan özelliği çocukların belirlenen güvenli alanların dışına çıktığında kullanıcıların telefonlarına bildirim göndermeye imkan tanıyor. Cihazın ön yüzünde kamera da bulunduğu için uzaktan fotoğraf çekimi de yapılabiliyor. 2 megapiksel çözünürlüğündeki bu kamerayla görüntülü görüşmeler de gerçekleştirilebiliyor. Pek tabii kameranın sunduğu deneyim üst düzey olmasa da saat günü kurtaracak düzeyde bir performans sunuyor. İyi ışık koşulları sağlandığında güzel sonuçlar da elde edilebiliyor. Çocuklarını merak eden ebeveynler için bu desteğin çok büyük yarar sağlayacağını söyleyelim. Saatteki diğer özelliklere geri dönecek olursak cihazdaki uzaktan gözlemleme ve sınıf modu da dikkat çekiyor. Uzaktan gözlemleme adından da anlaşılacağı üzere çocuklarınızı harita üzerinden anlık olarak takip etmeye yardımcı oluyor. Saat çocukların sınırlandırılmış alana girdiklerinde veya bu alandan ayrıldıklarında ebevenyleri uyarmaya olanak tanıyor. Biz bu özelliği çocuk parkında denedik ve uzaktan gözlemleme özelliği sayesinde çocuğumuzun yerini kolay bir şekilde bulduk.  Saatte yer alan sınıf modu ise ders anlarında çocukların konstantre olabilmelerine imkan sağlıyor. Bu özellik aktif hale geldiğinde saatin işlevleri devre dışı kalıyor ve sadece saat arayüzü görüntülenebiliyor. Bu özellik haftanın belirli günlerinde aktif hale getirilebiliyor.

Saatte çocuklara özel olarak tasarlanmış toplamda 9 saat arayüzü yer alıyor. Bu saat arayüzleri saatin ekranın uzun bir şekilde dokunulduğunda kolay bir şekilde seçilebiliyor. Saatte yukarıdan aşağıya kaydırma yapıldığında ekran parlaklığı hızlı bir şekilde ayarlanabiliyor. Sağa kaydırma yapıldığında kamera, sola kaydırmada ise telefon,sohbet, arkadaş ekle, eşleştir ve konum paylaş özellikleri açılıyor. Bu özelliklerin arkasında ise alarm, galeri, kronometre ve adım gibi özelliklerin görüntüleneceği bir kısım yer alıyor. Saatteki güncelleme işlemi de bu kısımda kolay bir şekilde yapılabiliyor.

GM Buddy akıllı saatte beğendiğimiz özelliklerden biri de çocukların yakınlarındaki GM Buddy kullanan arkadaşlarını bulabilmelerine imkan tanıyan özellik oldu. Çocuklar bu özelliği kullanarak çevredeki Buddy kullanıcılarını listelerine ekleyebiliyor. Uygulama üzerinden arkadaş listesi yönetilebiliyor ve yalnızca güvendiğiniz kişilerin çocuklarınıza ulaşmasına izin verebiliyorsunuz. Gelelim akıllı saatin sunduğu pil ömrüne. Cihazın pili yüzde 100 şarj edildiğinde 5 güne varan bir kullanım imkanı sunuyor. Pek tabii bu pil süresi kullanıma bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Sıkça telefon veya görüntülü görüşme yapıldığında bu süre bir güne kadar düşebiliyor.