reklamı kapat

POPÜLER

Çocuklara özel modüler dizüstü bilgisayar

Google’ın modüler akıllı telefonu Project Ara, modüler cihaz modasının öncüsü olmuş gibi görünüyor. One Education firmasının çocuklara özel olarak geliştirilen dizüstü bilgisayarı geliştirilebilir donanımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Çocukların kullanabilmesi için basit bir yapıda tasarlanan bu dizüstü bilgisayarın modülleri,  söylenene göre 4 yaşında bir çocuk tarafından bile kolayca bir araya getirilebiliyor. Halihazırda piyasaya sürdükleri XO modelinden ilham alan ekip, yeni modüler XO-Infinity her sınıfta okuyan çocuğun kullanımına uygun olabileceğini belirtiyor. Örneğin küçük yaştaki çocuklar için Android tabanlı basit bir dizüstü bilgisayarın yeterli gelebileceğini söyleyen One Education CEO’su Rangan Srikhanta, ilkokulun son yıllarındaki bir çocuk için bu sistemin yeterli gelmeyeceğini ve yeni dizüstü bilgisayar sayesinde Android veya Linux destekli bir x86 modülüne geçiş yapabileceğini belirtiyor.
infinity2
Bilgisayarda toplam 5 adet modülün yer alacağı belirtiliyor. Ana sistem bileşenlerinin yer aldığı bir modül, kamera modülü, Wi-Fi modülü, pil modülü ve son olarak da dokunmatik ekran. Modüllerin az sayıda ve değiştirilebilir olmaları yalnızca kullanım kolaylığı sağlamıyor aynı zamanda dünyanın elektronik çöplüğüne dönüşmemesi adına önemli bir katkıda bulunuyor. Çocuklar parçaları arkadaşlarıyla değiştirebiliyor veya maddi durumu yeterli olmayan çocuklara bağışlayabiliyor. Böylece çocuklar paylaşmayı da öğrenmiş oluyor. Bilgisayarın toplam kullanım ömrünün 10 yıl olduğu belirtiliyor.
infinity3
Şu anda konsept aşaması tamamlanan ve çalışan bir prototipinin üretilmesi için çalışmaların sürdüğü XO-Infinity’nin önümüzdeki dönemlerde yeterli desteği toplamak için ünlü fon toplama sitelerine uğrayacağı söyleniyor. Şimdilik cihazın ne zaman piyasaya sürüleceği ise bilinmiyor. Söz konusu bilgisayarın detaylı bilgilerine resmi internet sitesinden ulaşabilir ve bültene kayıt olarak gelişmelerden devamlı olarak haberdar olabilirsiniz.