reklamı kapat

POPÜLER

littleBits’ten çocuklara kodlamayı sevdirecek eğitim kiti

littleBits, çocukların içindeki makerı uyandıracak ve bu sırada kodlamayı da sevdirecek yeni kitini duyurdu. Code Kit, üretip geliştirebileceğiniz eğlenceli bir oyuncak olarak öne çıkıyor.

16 modüler devre, codeBit, LED tabanı, şarj edilebilir pil ve 30 farklı aksesuarla gelen Code Kit, çocukların eğlenirken kodlama öğrenmesini amaçlıyor. Dört tane oyun tabanlı icadı içinde barındıran bu kitte çocuklar kendi oyuncaklarını üretirken, littleBits Code Kit uygulaması üzerinden programlamayı yapıyor.

İşin yazılım kısmı ise oldukça basit. Google’ın Blockly programını taban alan uygulamada blok tipi kodlama yapılıyor. Bu kodlamada yapmanız gereken tek şey blokları sürükleyip bir aksiyon zinciri oluşturmak. Hazır kodları birbirine bağlayarak bitmiş bir program oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca Code Kit beraberinde getirdiği dört icatla da sınırlı değil. Çocuklar temel kavramları öğrendikten sonra ellerindeki malzemelerle kendi icatlarını yapabilir, yaratıcılıklarını geliştirebilir.

Code Kit projesini oluşturmak littleBits’in 18 ayını almış. Eğitimcilerden oluşan, 12 kişinin üstünde bir takımın çalıştığı bu özel kitin okullarda da etkili bir şekilde kullanılabileceği belirtiliyor. Üçüncü sınıftan sekizinci sınıfa kadar çocukların eğitiminde kullanılabilecek olan Code Kit’in sınıflarda kullanımı için özel bir rehber de mevcut. Bu çok yönlü kodlama kiti haziran ayında satışa sunulacak. Yurt dışı fiyatı ise 300 dolar olarak açıklandı.