reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon sahibi olma yaşı düştü

Mobil cihazların sayısı artıkça haliyle bu cihazlara erişmek daha kolay hale geliyor. Akıllı telefon ve tabletlerin eğlenceli uygulamaları tabii ki en çok da çocukları kendisine çekiyor. Yapılan bir araştırma, akıllı telefon kullanma yaşının oldukça düştüğünü ve dolayısıyla çocukları zararlı ortamlardan daha sıkı korumak gerektiğini gösteriyor.

Amerika’da 500 kadından oluşan bir grupla yapılan anket, çocukların mobil cihaz kullanım alışkanlıklarıyla ilgili ilginç verileri gözler önüne seriyor. Buna göre çocuklar ilk akıllı telefonlarına ortalama 10.3 yaşında kavuşuyor . Çocukların yolculuk sırasında tablet kullanımı oranlarının ise yüzde 26’dan yüzde 55’e yükseldiği belirtiliyor. Bu yolculuklarda akıllı telefonun kullanım oranının ise yüzde 45 seviyesinde seyrettiği dile getiriliyor. 2012’de çocukların yüzde 42’si kendi tablet veya telefonundan internete erişim sağlarken günümüzde bu oranın yüzde 64’e kadar ulaşması dikkat çekiyor. Çocukların yüzde 39’unun ortalama 11.4 yaşında sosyal medya hesabı sahibi olduğu belirtilirken 10 yaşından daha önce sosyal medyayı kullanmaya başlayan çocukların oranının yüzde 11 olduğu ifade ediliyor.

2012 yılında çocukların yüzde 85’i aileleriyle birlikte olduğu bir odada internete erişim sağlarken günümüzde bu oranın yüzde 76’ya düştüğü belirtiliyor. Bu da internet konusunda ebeveynlerin çocukları daha serbest bırakmaya başladığını gösteriyor. Yine 2012’de çocukların yüzde 15’i kendi odalarından özel olarak internete girerken 2016’da bu rakamın yüzde 24’ü aştığı belirtiliyor. Çocukların çok erken yaşta internet kullanması ve ailelerin bu konuyla fazla ilgilenmemesi, araştırmanın endişe verici bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmayla ilgili diğer detaylara buradan göz atabilirsiniz.