reklamı kapat

POPÜLER

Continental
Continental
Continental

Continental’dan arızalarla ilgili sürücüleri uyaran akıllı lastik [Video]

22 Mayıs 2018

Continental, akıllı lastiğiyle gelecekteki lastik teknolojileri hakkındaki detayları şimdiden sunuyor. Şirket, gelecekte yol güvenliği ve konforu bir üst seviyeye taşıyacak.

ContiSense teknolojisi lastik sensörleriyle diş derinliğini ve sıcaklığını ölçerek sürücüyü lastik arızaları konusunda uyarıyor. ContiAdapt ise lastik basıncı ve jant genişliğini yol koşullarına göre ayarlıyor. Continental’in yeni konsept lastiği, mevcut durumu sürekli izleyerek, performans özelliklerini değişen yol koşullarına göre ayarlayabiliyor. ContiSense teknolojisi lastiğe herhangi bir yabancı cisim girdiğinde de lastik içinde bir devre kapanarak sürücüye anlık bir uyarı gönderiyor. Gelecekte ContiSense sistemine tek başına kullanılabilecek ilave sensörlerin de dahil edilmesi planlanıyor. Böylece, sıcaklık ve kar gibi yol zemini hakkında bilgiler lastik tarafından “hissedilerek” sürücüye iletilebilecek. Bu veriler aracın elektronik sistemine veya bluetooth üzerinden akıllı bir telefona aktarılabilecek.

ContiAdapt teknolojisi ise jant genişliği ile lastik basıncını kontrol edebilen mikro kompresörlerden oluşuyor. Sistem böylelikle farklı yol koşullarında önemli bir güvenlik ve konfor faktörü olan temas alanının büyüklüğünü ayarlayabiliyor. Dört farklı kombinasyona sahip sistem, ıslak, engebeli, kaygan ve normal yol koşullarına üstün uyum sağlıyor. Örneğin sistem düz ve kuru yollarda yüksek lastik basıncı ile dar temas alanını birleştirerek yuvarlanma direnci düşük ve enerji tasarruflu bir sürüş sağlayabiliyor. Islak koşullarda ise lastik basıncı ve temas alanı otomatik olarak ayarlanarak kaygan yolda ideal yol tutuşu sağlanıyor. ContiAdapt ayrıca karda aracı park alanından çıkarmaya yardımcı olmak veya tehlikeli bir gizli buzlanmanın üzerinden geçmek için 1 bar altında çok düşük lastik basınçlarının ayarlanmasına da izin veriyor.

Continental’ın akıllı lastiği ne zaman satışa sunulacak?

Şu an için konsept aşamasında olan akıllı lastiğin ne zaman satışa sunulacağı henüz bilinmiyor.

YORUMLAR