reklamı kapat

POPÜLER

Cortana Xbox One’a geliyor

Xbox One, önümüzdeki aylarda resmi olarak sesli asistan Cortana entegrasyonu kazanacak. Microsoft’un Xbox ve Windows 10 etkileşimini artırma hedefinin bir parçası olarak sesli asistan, Xbox One kullanan oyunseverlerin sesli olarak ifade ettiği komutları yerine getirecek.

Xbox One arayüzünde yapılacak güncellemenin önemli bir ayrıntısı Cortana desteği. Üstelik Microsoft, sesli komutları kullanabilmek için Kinect gerekmediğinin, sadece mikrofonlu bir kulaklık seti kullanıyor olmanın yeterli olacağını da ifade ediyor. Halihazırda Kinect üzerinden sesli komut sisteminden yararlanmak isteyen oyuncuların bazıları, komutları defalarca tekrar etmeleri gerektiğinden şikayetçi. Fakat yapay zeka Cortana entegrasyonu ile işlerin çok daha kolay ve akıcı bir hale gelmesi bekleniyor.

Kelimesi kelimesine söylenmeden de komut veren kullanıcının oyun listesine göz atarak hangi oyunun başlatılmasını istediğini anlayan Cortana, şu an için mümkün olmayan bir özelliği daha sunuyor. Yeni arayüz geldiği zaman kullanıcılar, Cortana’dan etraftaki restoranları öğrenmek için web araması yapmasını isteyebiliyor. Güncellemenin final versiyonu yaz sonunda yayınlanacak.