reklamı kapat

POPÜLER

Creative Aurvana Ace ve Aurvana Ace 2 LOG Tasarım

Creative, MEMS temelli iki iddialı kablosuz kulaklık tanıttı

Ses teknolojileri söz konusu olduğunda sektörün en eski isimlerinden olan Creative, MEMS temelli iki iddialı kablosuz kulaklık tanıttı.

Teknoloji dünyasının son yıllarda adı çok fazla öne çıkmayan eski firmalarından Creative, bir ara hazırladığı ses kartları ve hoparlör çözümleriyle inanılmaz ses getiriyordu, en son ise “Outlier Pro TWS” ile benzer bir tasarıma sahip olacağı söylenen yeni kablosuz kulaklık modeliyle gündeme gelmişti. Bu kulaklığın arkasında esasen xMEMS Labs imzalı bir “mikro hoparlör” adı verilen teknik altyapı yer alıyordu. Bugün ise Micro-electromechanical systems / MEMS temelli bir değil Aurvana Ace ve Aurvana Ace 2 isimli iki yeni kablosuz kulaklık modeli tanıtıldı. Standart tasarımlara sahip kulak içi formundaki ürünler, görünüşleri değil teknik altyapıları özelinde farklılaşıyor. xMEMS Labs nisan ayında dijital işitme cihazlarında, kulak içi üst seviye kulaklıklarda ve diğer ses odaklı cihazlarda bobin tabanlı hoparlörlerin yerini alması amaçlanan katı hal teknolojisini görücüye çıkartmıştı. Verilen bilgiye göre xMEMS’in tasarımında, geleneksel bir hoparlörde bulunan kağıt/plastik diyaframın yerini çok daha sert yapıda bir silikon membran alıyor, bobin ve mıknatıs ise ince film piezo aktüatörlerle değiştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kombinasyon sayesinde ufak ve ince sürücü üzerinden çok daha yüksek / net / berrak bir ses kalitesinin alınabildiği ve enerji sarfiyatının azaldığı belirtiliyor. Bu açıdan çok iddialı görünen ve 5 Hz ile 40 KHz arasında değişen frekans aralığında görev yapabildiği belirtilen Aurvana Ace ile Aurvana Ace 2, geleneksel sürücülerden yedi kat daha iyi olduğu iddia edilen sahne tutarlılığı sayesinde daha fazla ayrıntı ve frekans ayrımı sağlayan, çok daha gelişmiş bir uzamsal yani çevreleyici ses vadediyor.

Güçlü bir Hibrit ANC yani aktif gürültü engelleme için altı farklı mikrofon ile donatılan ürünler, IPX5 sertifikası taşıyor ve toplamda 24 saate kadar pil ömrü getiriyor. Creative Aurvana Ace 130 dolar, Aurvana Ace 2 ise 150 dolar fiyatla satışa sunulacak. Modellerin ileride Türkiye’de de satılmasını bekliyoruz.

Creative Technology CEO’su Song Siow Hui bu altyapı hakkında daha önce, “Üstün ses deneyimleri sunmaya kendini adamış bir ses şirketi olarak yenilikçi MEMS teknolojisini TWS ürünlerimize entegre etmek adına xMEMS Labs ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu sayede TWS ürünlerimizin pazarda öne çıkacağından ve kullanıcılarımıza olağanüstü ses kalitesi, konfor ve stil sunacağından eminiz.” demişti.

Creative imzalı kablosuz kulaklık yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli