reklamı kapat

POPÜLER

Gizli uzay uçağı X-37B büyük bir rekor ile döndü

Gizemli uzay uçağı X-37B bu sefer Falcon Heavy ile kalkacak

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin insansız uzay uçağı X-37B için bu sefer Falcon Heavy ile kalkış yapılacak.

Daha önce United Launch Alliance Atlas V ve SpaceX Falcon 9 roketler ile alçak dünya yörüngesine çıkarıldığı açıklanan uzay uçağı X-37B, 9 Aralık tarihinde mevcut en güçlü roket modellerinden Falcon Heavy ile gönderilecek. Bu konu genel olarak sürpriz oluyor, X-37B’nin burada yedinci göreve çıkacağı açıklanıyor. Uzay uçağı X-37B, hakkında aşırı detaylı bilginin olmadığı ve uzun süredir ciddi şekilde test edilen gizli hava araçları arasında yer alıyor. Yörüngeye ilk çıkışında 224 gün, ikinci çıkışında 468 gün, üçüncü çıkışında 674 gün, dördüncü çıkışında ise tam 717 gün kalan hava aracı, süreyi beşinci çıkışında ise 780 güne kadar çıkarmıştı. En son ise X-37B ile yeni rekor kırılarak geriye dönülmüştü. Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri tarafından yönetilen hava aracı, yörüngede tam 908 gün kaldıktan sonra 12 Kasım tarihinde Florida’da yer alan Kennedy Space Center’a iniş yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

The Orbital Test Vehicle-6 (OTV-6) adı verilen o görev spesifik olarak 17 Mart 2020 tarihinde başlamıştı. Bu kadar uzun süre havada kalmasının arkasında insansız olması ve güneş panelleri taşıması olan aracın, esas amacı halen tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklar bu gelişmiş hava aracının yüksek teknoloji kameralar, elektronik sensörler ve radarlar gibi deneysel yükleri alçak dünya yörüngesine çıkarmak için kullanılacağını aktarıyor ve bu konuda yapılmış aktif testler de bulunuyor.

Şimdilik halen bir saldırı amacının olduğu duyulmayan ya da silah sistemi taşıdığı görülmeyen hava aracın, “casusluk” üzerine odaklanılmış bir seçenek olabileceği iddia ediliyor. Arkasında havacılık devi Boeing’in olduğu X-37B‘nin çalışmaları aktif olarak devam ediyor ve bu hava aracının hava üstünlüğü konusunda rakipsiz olduğu belirtiliyor.

Uzay uçağı X-37B yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers