reklamı kapat

POPÜLER

X-37B uzay uçağı
X-37B uzay uçağı

Gizli uzay uçağı X-37B’den büyük bir yörünge rekoru daha!

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin insansız uzay uçağı X-37B, gerçekten oldukça şaşırtan bir yörünge rekoruna daha imzasını attı.

Uzay uçağı X-37B, hakkında en az bilginin bulunduğu ve uzun süredir ciddi şekilde test edilen hava araçları arasında yer alıyor. Yörüngeye ilk çıkışında 224 gün, ikinci çıkışında 468 gün, üçüncü çıkışında 674 gün, dördüncü çıkışında ise tam 717 gün kalan araç, geçtiğimiz aylarda bu rakamı 718 güne kadar çıkarmıştı. Şimdi ise yeni rekor tam 780 gün oldu. Tam 780 gün boyunca yörüngede kaldıktan sonra Florida’da yer alan NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi Uzay Aracı İniş Merkezi’ne teker koyan uçak, bu konuda gerçekten sınırları zorluyor. Bu kadar uzun süre havada kalmasının arkasında insansız olması ve güneş panelleri taşıması olan aracın, esas amacı halen tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklar bu gelişmiş hava aracının yüksek teknoloji kameralar, elektronik sensörler ve radarlar gibi deneysel yükleri alçak dünya yörüngesine çıkarmak için kullanılacağını aktarıyor. Şimdilik bir saldırı amacının olduğu duyulmayan ya da silah sistemi taşıdığı görülmeyen hava aracı, “casusluk” üzerine odaklanılmış bir hava aracı olabileceği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzay uçağı X-37B çok merak uyandırıyor

Arkasında havacılık devi Boeing’in olduğu X-37B‘nin çalışmaları gördüğünüz üzere aktif olarak devam ediyor. Bu hava aracının hava üstünlüğü konusunda rakipsiz olduğu belirtiliyor. Yeniden kullanılabilir yapıda olan X-37B için şimdiye kadar tam 2.865 gün boyunca uzayda kaldı açıklaması da yapılıyor. Bu da gerçekten nefes kesiyor. Bir sonraki görevin ise 2020’de yapılacağı gelen bilgiler arasında.

İlginizi Çekebilir

Gelişmiş insansız tank modeli