reklamı kapat

POPÜLER

uzay uçağı uzay aracı X-37B

Gizli uzay uçağı X-37B’den büyük yörünge rekoru

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin 2010 yılından bu yana büyük bir gizlilik ile geliştirdiği insansız uzay uçağı X-37B, önemli bir rekor kırdı.

Uzay uçağı ya da bazı kaynakların deyişiyle uzay aracı X-37B, hakkında en az bilginin bulunduğu hava araçları arasında yer alıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi çok uzun zamandır test edilen uçak, kısa süre önce önemli bir rekor daha kırdı. Yörüngeye ilk çıkışında 224 gün, ikinci çıkışında 468 gün, üçüncü çıkışında 674 gün, dördüncü çıkışında ise tam 717 gün kalan araç, son denemede bu rakamı 718 güne kadar çıkardı. Eski rekoru sadece bir günle geride bırakan ancak yine de inanılmaz uzun süre boyunca görevde kalmayı başararak nefes kesen X-37B, bu yörünge performansını insansız yapısına ve güneş panellerine borçlu. Peki bu aracın tam olarak amacı ne? Dediğimiz gibi uçağın hemen her şeyi gizli tutuluyor. Ancak bazı kaynaklar aracın gelecekte yüksek teknoloji kameralar, elektronik sensörler ve radarlar gibi deneysel yükleri alçak dünya yörüngesine çıkarmak için kullanılacağını aktarıyor. Şimdilik bir saldırı amacı güttüğü ya da silah sistemi taşıdığı görülmeyen hava aracı, özellikle “casusluk” üzerine odaklanıyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzay uçağı X-37B çok ilgi çekiyor

Arkasında havacılık devi Boeing’in olduğu X-37B‘nin çalışmalar devam ediyor. Yeniden kullanılabilir yapısıyla öne çıkan uzay aracı, geleceğin sistemleri arasında yer alıyor ve hava üstünlüğü konusunda çok önemli görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da Porsche Taycan tarafından kırılan rekor