reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

DALL-E 2

Cümleleri fotoğrafa dönüştüren etkileyici teknoloji: “DALL-E 2”

ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ sistemi DALL-E 2, cümleleri oldukça iyi fotoğraflar haline getirebiliyor.

Advertisement

Yapay zekâ sistemleri birçok şeyi değiştiriyor ve bunlar arasında artık sanat / tasarım alanları da yer alıyor. Milyonlarca farklı fotoğraf ile eğitilen bu sistemler, artık bir şeyler tasarlamayı çocuk oyuncağı haline getiriyor. Bunların en son gündem olanlarında birisi olan DALL-E 2, sadece yazdığınız basit cümleler ile gerçekçi tasarımlar / çizimler / fotoğraf oluşturabiliyor. Örneğin sayfanın en altındaki fotoğrafın sadece “Uzayda bir kedi ile basketbol oynayan astronotlar” cümlesi üzerinden oluşturulduğu belirtiliyor ve bu çok şaşırtıyor. Yapılan geliştirmeler ile çok gerçekçi sonuçlar çıkarabilir hale gelen sistem, belirli fotoğraflar üzerine obje ekleyebilecek kapasiteye de sahip. Aynı zamanda süreçte sadece yazarak fotoğraf üzerinde düzenleme yapmak da mümkün olabiliyor.

Yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici sistem DALL-E 2, şimdilik herkes tarafından kullanılamıyor ve üzerinde çalışmalar aktif olarak devam ediyor. Gelecek için büyük imkanların kapısı aralayan sistem, çıkışı öncesinde kötü kullanımlardan uzak hale getirilme konusunda yapılan çalışmaların merkezinde de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada DALL-E 2’nin alanda bir ilke imza atmadığını belirtelim. Bu konuda ekran kartı devi Nvidia da çalışıyor. Firmanın benzer yapıda geliştirdiği GauGAN2 sisteminin tanıtım videosunu direkt olarak burada izleyebilirsiniz.

DALL-E 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması