reklamı kapat

POPÜLER

Google Android uygulaması

Kullanıcı verilerini çalan çok sayıda Android uygulaması bulundu

Google ve Android dünyası bugün bir kez daha gündemde. Bu sefer merkezde kullanıcı verilerini çalan çok sayıda Android uygulaması yer alıyor.

Advertisement

Android dünyasının kalbi Google Play Store, zaman zaman kötü haberler ile gündeme gelmeyi sürdürüyor. Bu sefer merkezde Serge Egelman ve Joel Reardon tarafından bulunan bir SDK yer alıyor. Bu arkasında Measurement Systems’in olduğu iddia edilen SDK, açıklamaya göre içerisine konulduğu Android uygulaması üzerinden yüklendiği cihazın ve bağlı olarak sahibinin net konumunu, e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve daha fazlasını topluyor ya da gizli olarak çalıyor. Burada çalıyor diyoruz çünkü araştırmacıların uyarısı sonucunda bu birçok farklı kategoriye yayılan uygulamaların Google tarafından Play Store’dan silindiği aktarılıyor. Yani ortada yasa dışı bir durum bulunuyor. Tam 60 milyondan fazla telefona yüklendiği aktarılan bu uygulamalara entegre edilen SDK’den geliştiricinin de haberi bulunuyor. Yani süreçte karşılıklı bir kazanım bulunuyor, burada kaybeden mahremiyeti ihlal edilen kullanıcı oluyor.

Burada toplanan verilerin tam olarak ne için kullanıldığı bilinmiyor. Burada akla ilk olarak veri simsarlığı geliyor. Kişilerin verileri her zaman para ediyor ve bunlara büyük talep bulunuyor. Aynı zamanda Android telefonlardan toplanan bu verilerin gazetecileri, muhalifleri veya siyasi rakipleri hedef almak için de kullanılabileceği aktarılıyor. Bu da duyulmamış ya da görülmemiş bir şey değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Serge Egelman ve Joel Reardon, Google’ın bahsi geçen SDK’ye sahip uygulamaları Play Store’dan sildiğini belirtiyor ancak Google bu uygulamaları telefonlardan silemiyor. Bunun kullanıcılar tarafından yapılması gerekiyor. Bu çok detaylı konunun tüm ayrıntıları ve bahsi geçen uygulamalara direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Korkutucu Android uygulaması keşif yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması