reklamı kapat

POPÜLER

OPPO

OPPO, kendi telefon işlemcileri için önemli adımlar atıyor

Türkiye’de yerli üretim yapan Çin merkezli firmalardan OPPO, kendi telefon işlemcileri için büyük planlamalar içerisinde yer alıyor.

OPPO, akıllı telefon pazarının uzun zamandır en yenilikçi firmaları arasında yer alıyor. Arge konusuna çok büyük önem veren ve yeni teknolojiler için ciddi şekilde para harcayan firma, rakipleri Apple, Samsung ve Google gibi kendi telefon işlemcisini üretebilen isimler arasında girmek istiyor. İşte bu önemli konuda ilk adımın 2023 yılında atılacağı aktarılıyor. Kaynaklara göre firmanın ilk işlemcisi 2023 yılında TSMC tarafından 6 nm üretim süreci kullanılarak hazırlanacak. Bu işlemcinin temel seviye cihazlara özel olacağı, 5G modem entegre esas üst seviye işlemcinin ise yine TSMC tarafından 4 nm üretim sürecinden çıkarılacağı aktarılıyor. Bu 4 nm işlemcinin 2024 öncesinde çıkması ise şimdilik pek olası görünmüyor. Firma bu konuda uzun vadeli gelecek planları yapıyor.

Kendi işlemcileri ile çok daha optimize telefonlar üretmesi olası olan BBK şirketlerinin en büyüğü OPPO, çip üretimi konusunda hali hazırda da bazı somut adımlara da sahip. Örneğin firma Find X5 serisi ile MariSilicon X‘i karşımıza çıkarmıştı. OPPO Türkiye bu kamera odaklı NPU donanımı hakkında şunları aktarmıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“En iyi görüntüleme performansı için 6 nanometrelik bir işlemciyle geliştirilen MariSilicon X, yalnızca bugünün en güçlü yapay zeka bilgi işlem gücünü sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda OPPO Araştırma Enstitüsü tarafından tasarlanan ileri düzey yapay zekâ destekli gürültü azaltma (AINR) algoritmasını da sunuyor. Bu da daha ince ayrıntıları, cilt tonunu ve renk doğruluğunu korurken parazitleri her karede piksel boyutunda algılayıp azaltıyor.”

İlginizi Çekebilir: OPPO tarafından hazırlanan ilginç telefon konsepti

İLGİLİ HABERLER