reklamı kapat

POPÜLER

OPPO K9 Pro

OPPO, telefon pazarında Apple, Samsung, Huawei ve Google’ın izinden gidiyor

Türkiye pazarında resmi olarak yer alan firmalardan OPPO, “Google, Samsung ve Apple” gibi firmaların izinden gitme konusunda ciddi.

Bu ilk defa gündeme gelmiyor ancak artık raporlar daha ciddi duruyor. Sağlam kaynaklara göre OPPO, yüzde 100 kesin olarak amiral gemisi akıllı telefonları için kendi mobil işlemcisini geliştiriyor.

Biliyorsunuz Samsung, Apple ve Google gibi firmalar da telefonlarında kendi işlemcilerini kullanıyor. Bu açıdan sürpriz olmayan mantıklı bir çalışma içerisinde bulunan teknoloji devi firma, işlemci için henüz çıkışa hazır değil.

ARM temelli işlemcinin ancak 2023 hatta 2024 yılında kullanımda olabileceği aktarılıyor. Firmanın kendi işlemcilerini tasarlaması ona, hem dışa bağımlılığı bitirme hem de telefonlarda yüksek performans ile verimliliği birleştirme konusunda fayda sağlayacak.

OPPO’nun ilk işlemcisi için TSMC’nin 3 nm üretim sürecinden yararlanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu arada kendi mobil işlemci üzerinde çalışan isimler arasında Huawei yanında Xiaomi de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO, katlanabilir telefon modeli de yolda

Detaylarına burada yer verdiğimiz BBK şirketlerinden OPPO, katlanabilir telefon pazarına biliyorsunuz henüz adım atmadı. Ancak bu yakında değişecek. Firma olası ismiyle “Fold” ile karşımıza çıkacak.

Firmanın ilk katlanabilir telefonu yeni gelen bilgilere göre 65W hızlı şarj destekli 4.500 mAh pil üzerine kurulacak. Burada sınırları zorlamayacak telefon, büyük ekranın etkisiyle yoğun kullanımda dolu dolu şekilde bir günü çıkaramayabilir.

Daha önce gelen bilgilere göre firmanın ilk katlanabiliri 7,8 inç ile 8 inç arasında boyutta bir ekrana sahip olacak ve bu OLED temelli ekranda 120 Hz yenileme sunulacak. Ekranının QHD çözünürlükte tasarlandığı aktarılan Fold, kaynaklara göre 32 megapiksel selfie kamerası taşıyacak ve gücünü Snapdragon 888 işlemciden alacak.

İşlemcisinden dolayı 2022’ye kalmaması olası olan OPPO imzalı ilk katlanabilir, arkasında ana kamera olarak 50 megapiksellik Sony IMX766 kullanacak. Parmak izi sensörünün yanda olacağı aktarılan model, kutusundan Android 11 temelli ColorOS 12 ile çıkacak. Bu da modelin 2022’ye kalmayacağına bir başka işaret oluyor.

İlgili Video