reklamı kapat

POPÜLER

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg

İşte bu sürpriz oldu: Facebook adını değiştiriyor, ama neden?

Sosyal medyanın merkezinde kalmayı sürdüren Facebook, bugün gerçekten hiç beklenmedik bir haberle gündemde yer alıyor.

Facebook, ortaya çıktığı kadarıyla metaverse konusundaki planlarını daha iyi yansıtması adına şirket adını değiştirmeye hazırlanıyor. Söylendiği kadarıyla bu ismi şu an şirketin CEO’su Mark Zuckerberg dışında pek fazla kişi bilmiyor. Yeni ismin direkt olarak 28 Ekim tarihli Connect konferansı kapsamında açıklanması bekleniyor. Ancak ismin bundan daha önce ortaya çıkması da olası görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıktığı kadarıyla Facebook, metaverse inşa etmek için Avrupa Birliği ülkelerinden 10 bin kişiyi işe almayı planlıyor. Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alan olarak tanımlanıyor.

Son dönemde metaverse özelinde çok fazla gündeme gelen firma, konu hakkında yapılan açıklamada “Metaverse; yeni yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara erişimin kilidini açmaya yardımcı olma potansiyeline sahip. Ve Avrupalılar onu en baştan şekillendirecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, metaverse konusunda çok ciddi

CEO Mark Zuckerberg’in de büyük önem verdiği metaverse altyapısı, gelecek için önemli ve bu konuda çalışan başka firmalar da bulunuyor. Daha önce çıkan haberlere göre Facebook, daha önce rakiplerini satın almasına rağmen metaverse’nin tek bir şirket tarafından bir gecede inşa edilmeyeceğini öne sürerek, konu hakkında iş birliği sözü verdi.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon