reklamı kapat

POPÜLER

Meta LOG Tasarım

META isimli şirket, Meta’yı “Meta” ismini aldığı için dava ediyor

Facebook geçtiğimiz yıl kendisine bir çatı şirket kurmuş ve bu şirkete Meta adını vermişti. Bu durum diğer Meta’yı memnun etmedi.

Facebook çatı şirket Meta, kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla isimsel açıdan dava edildi. Bu davayı açan isim ise sanat odaklı çalışmalar yapan ve 12 yıldır faaliyet gösteren META (Meta.is) oldu. Şirket konu hakkında “Facebook, on iki yılı aşkın bir süredir kanımızı, terimizi ve gözyaşımızı döktüğümüz META markamıza ve ismimize el koydu.” açıklamasını yaptı ve süreci yasal seviyeye taşıdı. “Facebook ile sekiz ay boyunca iyi niyetli şekilde müzakere etmeye çalıştıktan sonra onlara karşı dava açmaktan başka seçeneğimiz kalmadı.” diyen firma, uzun süredir kullandıkları ismin, Meta’ya geçiş yapan Facebook’un geçmişi üzerinden “lekelendiğini” belirtiyor. Burada şirketin tam olarak ne demek istendiğini sanıyoruz herkes oldukça iyi biliyor.

Peki Facebook tarafı Meta adına neden geçiş yaptı? Bunun arkasında metaverse yer alıyor. Hatırlarsınız firma geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Halen bilmeyenler için direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak ses getiriyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren firma, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metaverse’yi sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan şirket, süreçte fazlasıyla heyecanlı görünüyor. Metaverse için halen çok erken ancak yine de süreçte büyük adımlar atılıyor. Peki bu yeni dönem ne zaman yaygınlaşacak? Bunun cevabını direkt olarak vermek mümkün değil. Ancak bu sanal gerçekliğin genel kitleye ulaşması için mutlaka uygun fiyatlı ve gelişmiş sanal gerçeklik başlıklarına ihtiyaç bulunuyor.

Meta gelişmesi dikkat çekerken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın: