reklamı kapat

POPÜLER

robot köpek

Gelin, robot köpeği sırtındaki silah ile ateş ederken izleyin [Video]

Günümüzde birçok farklı robot köpek bulunuyor. Bu teknoloji harikaları artık gerçek anlamda silahlandırılıyor.

Bu aralar YouTube ve Twitter’da bir kez daha dikkat çeken bir video dolaşıyor. Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz bu videoda, üzerine otomatik silah yerleştirilen bir robot köpek karşımıza çıkıyor. Bu otomatik silah ile kısa süreli atışların geri tepmesine dayanabilen ve silah ile rahatlıkla hareket edebilen robot, gelecek için ürkütücü bir gösterim daha oluşturuyor. Ancak bunun kesinlikle bir ilk olmadığını belirtmek gerekiyor. Örneğin bizim karşımıza çıkan gelişmiş bir örnek hemen burada yer alıyor. Peki bu teknoloji harikaları neden silahlandırılıyor? Farklı amaçlar var. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, ülke sınırlarını robot köpekler ile korumak adına testler yapıyor.

Testler istenildiği gibi sonuç verirse bu robotların amacı sınır gözetimi ve sürekli izleme olacak. Şimdilik sadece güney sınırlarındaki ufak bir bölgede test edilen robotlar, açıklamaya göre Ghost Robotics imzasını taşıyor. Süreçte spesifik olarak tek şarjla 3 saat yol gidebilen 32 kg’lık Ghost Vision 60 kullanan Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, modelin kendi kameralarıyla gece ya da gündüz yol alabildiğini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otonom yapıya rağmen süreçte daha çok önceden çizilen GPS rotalarını takip edecek Ghost Vision 60, aslında ilk defa ABD ordusunun gündemine gelmiyor. Bazı başka askeri üstlerde de modelin test için aktif olarak kullanıldığı aktarılıyor.

Bir Hyundai şirketi olan Boston Dynamics’in de Spot isimli bir robot köpeği bulunuyor. Spot’un da uzun zamandır farklı ülkelerde askeri testleri yapılıyor. Şu an daha çok ticari amaçlarla ses getiren Spot, Boston Dynamics’in alandaki tek dört bacaklı seçeneği de değil. Boston Dynamics’in bir de direkt olarak askerler ile beraber operasyonlara katılacak ve onların yüklerini taşıyacak daha büyük bir robotu da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog