reklamı kapat

POPÜLER

Robot Velox Vatoz

Son dönemde karşımıza çıkan en ilginç robot: Velox [Video]

Bilim insanları farklı robotlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan robot modeli Velox, ilginç yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Birçok firma geliştirdiği robotların hemen her zeminde hareket edebilmesini istiyor. İşte bunu gerçeğe dönüştüren Amerika merkezli Pliant Energy Systems, karşımıza Velox  robot ile çıkıyor. Doğadan ilham alınarak hazırlanan bu robotun, en çok dikkat çeken yanı kesinlikle altında kullanılan esnek yapıdaki dalgalı tahrik sistemi. Yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere bir vatoz gibi hareket edebilen Velox, bu sistemle zemin buzlu / karlı bile olsa rahatlıkla yol alabiliyor. Aynı zamanda etkili şekilde yüzme kabiliyeti bulunan robot, yerleşik bir işlem birimine sahip. Bu işlem birimi zemine göre alttaki tahrik sistemini ayarlayabiliyor. Buradaki kanatları hareketli tasarlanan teknoloji harikası, birçok farklı amaç için kullanılabilir deniyor. Robotun ön kısmına su geçirmeyen farklı kamera ve sensörler bile konulabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Robot Velox Vatoz
Robot Velox Vatoz
Robot Velox Vatoz
Robot Velox Vatoz
Robot Velox Vatoz
Robot Velox Vatoz
Robot Velox Vatoz

Doğadan ilham alan robot Velox

Bu alanların başında ilk olarak askeriye geliyor. Bu robotla askerlere silah ve yardım malzemesi taşınabileceği belirtiliyor. Ancak geliştirilen robotun arama kurtarma ve endüstriyel inceleme amaçları da bulunuyor. Şimdilik geliştirme aşamasında bulunan ve konsept olarak nitelendirilen robotun, gelecekte karşımıza sık sık çıkacağı tahmin ediliyor. Robot teknolojisinde gerçekten çok ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.