reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Ev işlerine yardımcı olan yapay zekalı robot

Gelecekte evlerde robot kullanımının daha da artması bekleniyor. Başta Amerika’da olmak üzere ev işlerine yardımcı olan robotların kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Yerleri kendi kendine süpüren robot elektrik süpürgeleri büyük talep görüyor. Bu durumun farkında olan üreticiler robot geliştirmeyi tüm hızıyla sürdürüyor. Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Princeton Üniversitesi nesneleri tanıyabilen ağırlıklarına ve şekillerine göre sınıflandırabilen yapay zekalı robot geliştirdi. Araştırmacılar tarafından üretilen yapay zekalı robot kolu, sunduğu yenilikle tüm dikkati üstüne çekiyor. Yapay zeka teknolojisinden yararlanan robot kolu DON adı verilen bir nesne ağı sistemiyle geliyor. Robot kolu kendi kendin görsel algı geliştirebiliyor ve nesneleri kolayca ayırt edebiliyor. Yapay zekalı robot aynı zamanda kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırma adına kullanıcıların evlerini toplamasında da yardımcı oluyor.  Markette market görevlilerine de yardımcı olan robotu gelecekte farklı yerlerde de göreceğimizi belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin robotuyla evler daha düzenli

Nesneleri ayırt edebilen ve hafızasında tutup sonrasında tanıyabilen robotun şu anda piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Geliştirilme aşamasında olan robot hakkında yeni bilgiler geldiğinde sizlere aktaracağız.

İlginizi çekebilir

Karşımıza çıkan en ilginç robot: Velox