reklamı kapat

POPÜLER

Süperbilgisayar Watson, insansı robot Pepper’a “öğrenmeyi” öğretecek

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından CES, son kullanıcıya yönelik teknolojik ürün haberlerinin yanı sıra bolca robotik, yapay zeka, sürücüsüz otomobil teknolojisi ve benzeri proje duyurularına da sahne oluyor. IBM’in, SoftBank’in robotu Pepper’la kendi yapay zeka bilgisayarı Watson‘ı bir araya getiren projesini duyurması da yapay zekanın geleceği hakkında fikir oluşturması açısından ilginç başlıklardan biri.

Japon internet ve telekomünikasyon firması SoftBank’in insansı robotu Pepper, duyguları olan, dünyanın ilk kişisel robotu olarak tanıtılıyordu. Son yedi aydır Japonya’da satışta olan Pepper, SoftBank’ın açıklamasına göre 2015 Aralık itibarıyla tam 7 bin adet satılmış durumda. Daha çok kurumsal, perakende ve müşteri hizmetleri sektörleri için kullanılmakta olan Pepper, mağazalarda müşterileri karşılama veya bilgi verme gibi görevlere sahip.

IBM CEO’sunun CES sahnesinden yaptığı açıklamalara göre duygusal robot Pepper daha komplike işler de yapmaya hazırlanıyor çünkü IBM’in yapay zekalı süperbilgisayarı Watson’ın desteğini de almak üzere.

İnsanların jest ve ses tonlarını, bulut tabanlı yapay zeka sistemi sayesinde analiz edebilen Pepper, IBM’in süperbilgisayarı Watson’ın yardımıyla etrafındaki dünyayı daha iyi anlayabilecek bir kapasiteye ulaşabilir. Watson destekli Pepper, sosyal medya, video veya yazılı dokümanlar gibi geleneksel bilgisayarların başa çıkamayacağı, içinde gizli anlamlar yüklü olan verileri daha iyi algılayabilir. Öte yandan Watson’ın Pepper’a öğrenme yetisi de kazandırabilmesi öngörülüyor.

IBM ve SoftBank, bu iş birliğinin sonucu olarak, gelecekte Pepper’ın hasta ve yaşlılar için bakıcılık etmek gibi daha karmaşık görevleri yerine getirebilmesini umuyor. Sınıflarda eğitimcilere asistanlık etmesinden sağlık sektöründe görevlendirilmesine kadar pek çok alanda kullanımını sağlamayı vizyon edinen iki büyük şirket, yeni keşiflerin henüz başında. Pepper’ın, bilim kurgu yapımlarında gördüğümüz insansı robotlardan birine dönüşüp dönüşemeyeceğini önümüzdeki yıllarda göreceğiz.