reklamı kapat

POPÜLER

pepper robot 4

SoftBank’ın duyguları anlayabilen robotu 2015’te satışa çıkıyor [Video]

Japon telekomünikasyon şirketi SoftBank‘ın CEO’su ve ABD merkezli Sprint‘in başkanı Masayoshi Son, pek çok başarıya imza attığı kariyerine bu sefer çok daha iddialı bir gelişmeyle yeni bir yön vereceğini duyurdu. Tokyo’da gerçekleştirilen basın konferansında insansı robotlar üretme girişiminde bulunacağını belirten Son, bebek bakıcılığından satış temsilciliğine kadar birçok görevi yerine getirebilen Pepper adında insan benzeri bir robotu da tanıttı. Japon kültürüne uygun bir biçimde eğilip seyircileri selamlayarak kendisini tanıtan Pepper, salonu dolduran izleyici kitlesi tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

pepper robot 2

Son, Pepper’ı “dünyanın duyguları olan ilk robotu” olarak tanımlıyor. Zira Pepper insanların iletişim ve davranış biçimlerini öğrenebiliyor ve edindiği deneyimleri bir yapay zeka bulutuna yükleyerek diğer ünitelerin de kullanabilmesini sağlıyor. Bu sistem robotlara doğal davranışların öğretilmesi için tasarlanmış. Son da buna işaret ederek Pepper’ın “duygu motoru” olduğunu, bu robotla diğer robotların standart programlaması arasında önemli bir fark olduğunu belirtiyor.

pepper robot 3

Pepper, çok da uzun boylu bir kişi olmayan Son’ın neredeyse üçte ikisi uzunluğunda. Göğsünde tablet benzeri bir ekran taşıyan robotun eklemli kolları insan koluna yakın bir biçimde hareket edebiliyor. Son tarafından verilen bilgilere göre 12 saatlik pil ömrü bulunan robotun SoftBank CEO’suyla iletişim kurarken son derece doğal bir Japonca kullandığı da görüldü. Fakat bu akıcılığın her durumda geçerli olacağını söylemek kolay değil.

Pepper adlı bu robot SoftBank ve daha önce Nao ve Romeo adlı iki modele daha imza atan Fransız şirket Aldebaran Robotics işbirliğiyle üretildi. SoftBank 2012 yılında Aldebaran’ın hisselerinin büyük bir çoğunluğunu satın aldığını da açıklamıştı. SoftBank tarafından önümüzdeki yıl satışa çıkarılması planlanan Pepper’ın fiyatının 2.000 doların altında olması bekleniyor.

VİDEO

pepper robot 4

YORUMLAR