reklamı kapat

POPÜLER

Facebook
Facebook Metaverse

Gerçeklikten kaçış; Facebook, metaverse için ilk ön gösterimi yaptı

Sosyal medyanın merkezinde kalmayı sürdüren Facebook, metaverse konusunda çok ciddi görünüyor ve bugün ilk gösterim yapıldı.

Facebook, metaverse konusunda en son süreci başlatmak için Avrupa Birliği ülkelerinden 10 bin kişiyi işe almayı planlıyor haberiyle gündeme gelmişti. Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alan olarak tanımlanıyor.

Son dönemde metaverse özelinde çok fazla gündeme gelen firma, bugün Connect 2021 kapsamında bu konuda önemli bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Facebook’un kurduğu bir “sanal dünya” olarak karşımızda yer alıyor.

Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren firma, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil iş / çalışma (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Facebook, aynı zamanda süreci sadece sanal ile kısıtlamak da istemiyor. Firma, fiziksel dünya ile sanalı birleştirmek yani temel olarak artırılmış gerçeklik temelinde bir metaverse kurmak istiyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere süreci Oculus VR donanımları üzerine kuran sosyal medya devi, önümüzdeki dönemde karşımıza birçok sanal gerçeklik odaklı oyunla çıkacak ve aynı zamanda VR’ın eğitim kısmına 150 milyon kadar yatırım yapacak.

Oyun tarafında Oculus Quest 2 için GTA San Andreas dahi indirmeye açılacak. Evet, kişiler gerçek anlamda San Andreas’ın oyun dünyasına girecek ve arkadaşlarıyla beraber çok etkileyici bir deneyim elde edecek. Bu merak uyandıran deneyim daha sonra gösterilecek.

Metaverse’nin elbette spor / egzersiz tarafı da olacak ve kişiler sanal gerçeklikte daha önce olmadığı kadar gerçekçi şekilde hareket edebilecek. Süreçte VR başlıklar yanında görüntü özellikli akıllı gözlükler de kurulacak.

Şirket metaverse’yi elbette ticari taraf için de düşünüyor. Kişilerin bu sanal dünyalar üzerinden para kazanmasını isteyen Facebook, şirketlerin bu sanal gerçeklik ile ürünlerini daha iyi tanıtacağına inanıyor.

Metaverse’yi kendisine özel bırakmayan istemeyen ancak ana hedefi gizli de olsa bu olan Facebook, geleceği bu olarak görüyor ancak bu geleceğin hemen yaygınlaşmayacağı açık olarak görülüyor.

Facebook’un metaverse kapsamında tanıttıklarını yukarıdaki videoyu geriye sararak görebilirsiniz. Yayın şu an itibarıyla devam ediyor.

Facebook başka gelecek planları da yapıyor

Facebook aslında hayatımızın büyük bölümünü uzun zamandır kayıt altına alıyor. Firma beğenilerimizi, beğendiklerimizi, bulunduğumuz konumu, arkadaşlarımızı, akrabalarımızı, arkadaşlarımız ile olan bağımızı veya kişisel birçok bilgimizi elinde tutuyor.

Ancak firma gelecek için daha fazlasını da istiyor ve Facebook başlıkta da dediğimiz gibi hayatımızın gerçek anlamda kaydetme planları yapıyor. Peki bu nasıl olacak? Kısa süre önce lanse edilen “Ray-Ban Stories” benzeri gözlükler ile.

Facebook’un yapay zekâ üzerinde çalışan ekipleri, ortaya çıktığı kadarıyla kişilerin hayatlarını sürekli olarak çekilen videolar üzerinden analiz etmek istiyor. Sosyal medya devi kişilerin gördüğünü, yaptığını, duyduğunu yani temel olarak hatırlamak isteyeceği ya da istemeyeceği her şeyi kayıt altına almayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada amaç elde edilen bu veriler için kişilerin gündelik yaşamlarını daha kolay hale getirmek. Kâğıt üzerinde bu sistem ile “Anahtarımı nerede unuttum?“, “Bu sözü kim söylemişti?” ya da “Bunu daha önce nasıl yapmıştım?” tarzı sorulara anlık cevap verilmesi hedefleniyor.

Elbette bu hedefler çok ama çok uzun vadeli bir geleceğin bir parçası ancak şimdiden konuda aktif olarak çalışmalar yapılıyor. Bu tarz sistemler doğal olarak kişisel hayatımızda “gizlilik” / “mahremiyet” bırakmayacak bir seviyede ve düşünce aşamasında dahi tepki çekiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon