reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, Project Cambria

Facebook, Project Cambria isimli gelişmiş AR / VR başlığını duyurdu

Facebook, Connect konferansı kapsamında Project Cambria adı verilen gelişmiş bir AR / VR başlığın müjdesini de verdi.

Facebook (Yeni çatı adıyla Meta) tarafından geliştirilen Project Cambri, isminden de anlaşılabileceği üzere henüz prototip aşamasında yer alıyor.

Söylendiği kadarıyla 2022’de detaylandırılacak model, VR yani sanal gerçeklik yanında AR yani artırılmış gerçeklik temelinde de görev yapıyor. Özel bir görüntü teknolojisine sahip olan başlık, AR temelinde fiziksel dünyaya yüksek çözünürlüklü renkli sanal objeler yerleştirebiliyor.

Çok yüksek çözünürlükte olacağı ve mevcut Oculus modellerinden çok daha güçlü olacağı aktarılan üstü kapalı tasarımı yukarıda yer alan Project Cambri, henüz pazara hangi isim altında çıkacak bilinmiyor. Ancak burada Oculus Pro adı çok olası görünüyor.

Henüz tam çıkış tarihi ya da fiyatı bilinmeyen ürün, gelecek ve özellikle de metaverse planları için büyük merak uyandırıyor. AR / VR başlıkları halen tam olarak isteneni veremiyor.

Bunu değiştirecek izlenimi oluşturan Project Cambri, Zuckerberg’i oldukça heyecanlandırıyor. Bu arada başlık ile bağlantılı özel sistemler geliştirildiğini de belirtmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, Project Cambria metaverse için büyük bir önem arz ediyor

Son dönemde metaverse özelinde çok fazla gündeme gelen firma, biliyorsunuz biraz önce Connect 2021 kapsamında bu konuda da önemli bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Facebook’un kurduğu bir “sanal dünya” olarak karşımızda yer alıyor. İşte bu sanal dünyaya giriş için Project Cambri, önemli görünüyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon