reklamı kapat

POPÜLER

Facebook meta

Facebook, metaverse özelinde yeni şirket adını duyurdu: “Meta”

Sosyal medyanın merkezinde kalmayı sürdüren Facebook, bugün beklenen açıklamayı yaptı. Firmanın ana ismi değişti. İşte detaylar;

Facebook, geçtiğimiz hafta metaverse konusundaki planlarını daha iyi yansıtması adına şirket adını değiştirmeye hazırlanıyor haberiyle büyük ses getirdi. Belirlenen yeni isim ise bir çatı olarak Meta oldu. Bu şirkete yukarıdaki logo seçildi.

Yeni geliştirmeler ve metaverse özelinde çok geniş hale geldiklerini aktaran CEO Mark Zuckerberg, yeni marka ile her şeyi kapsamaya hazırlanıyor. Meta, “öte” anlamına geliyor ve firma Meta ile büyük bir kapsam karşımıza çıkarıyor.

Biliyorsunuz çatı şirket konusunda daha önce de benzer bir adım atılmıştı. Google kendisine Alphabet isimli bir çatı şirket kurmuştu. Bu sayede yönetim daha kolay hale geliyor ve Facebook’ta da temelde bundan yararlanmak istiyor. Ancak süreç sadece yönetim değil vizyon değişimi olarak aktarılıyor.

Bundan sonra Facebook’u değil metaverse’yi öne çıkaracaklarını aktaran Mark Zuckerberg, Facebook’un ortadan kalkamayacağını da belirtiyor. Facebook artık bir sosyal medya uygulaması / şirketi olarak kalacak, her şeyin başında ise bundan sonra tek olarak Meta olacak. Meta ismi Instagram gibi diğer uygulamalar da yer alacak.

Facebook, yani artık Meta, metaverse konusunda çok ciddi görünüyor

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıktığı kadarıyla Facebook, metaverse inşa etmek için Avrupa Birliği ülkelerinden 10 bin kişiyi işe almayı planlıyor. Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alan olarak tanımlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEO Mark Zuckerberg’in de büyük önem verdiği metaverse altyapısı, gelecek için önemli ve bu konuda çalışan başka firmalar da bulunuyor. Çıkan haberlere göre Facebook, daha önce rakiplerini satın almasına rağmen metaverse’nin tek bir şirket tarafından bir gecede inşa edilmeyeceğini öne sürerek, konu hakkında iş birliği sözü verdi.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon