reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Intel meta metaverse Facebook Meta

Intel açıkladı: “Metaverse hayali için altyapımız hazır değil”

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse kavramı için bu sefer Intel tarafından bir açıklama geldi.

Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz aylarda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımızda yer alıyor.

Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, aynı zamanda süreci sadece sanal ile kısıtlamak da istemiyor. Firma, fiziksel dünya ile sanalı birleştirmek yani temel olarak artırılmış gerçeklik temelinde bir metaverse kurmak istiyor.

İşte bu sanal dünya için Intel tarafına göre çok ama çok yüksek bir işlem gücü gerekiyor. İnternetin geleceği olarak geçen metaverse için Intel yetkilisi direkt olarak şu karamsar tabloyu çiziyor: “Bugün elimizde olan bilgi işlem, depolama ve ağ altyapımız, bu vizyonu etkinleştirmek için yeterli değil.”

Bu açıklamayı yapan Raja Koduri, mevcut altyapının bu hayalin yakınından dahi geçemediğini belirtiyor ve bunda haklı görünüyor. Bunun en büyük örneğini online oyunların yaşadığı sorunlar açık olarak gözler görüyor. Halen çok büyük sanal ortamlar kurmak çok kolay değil ve Raja Koduri’ye göre metaverse için alanda en az tam 1.000 katlık bir artışa ihtiyaç duyuluyor.

Elbette bu karamsar tablo şu an için çiziliyor. İleride, belki beş, belki on yıl sonra yeni teknolojiler ile altyapımız çok daha güçlü hale gelebilir ve metaverse geleceği gerçek anlamda başlayabilir.

Metaverse konusunda en son Bill Gates bir açıklama yaptı

Bill Gates, blog yazısında önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde tüm sanal toplantıların metaverse içerisinde yapılacağını düşündüğünü aktarmıştı. Bill Gates, toplantıların metaverse evreninde üç boyutlu avatarlar ile yapılır hale geleceğini söylüyor ve bu tahmin kesinlikle uçuk görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu süreci daha şimdiden kullananlar bulunuyor ve bunun faydasını görenler süreçten çok memnun olduklarını aktarıyor. Çünkü üç boyutlu evrende üç boyutlu karakter ile toplantı yapıldığı zaman, çalışma ortamının dağınıklığı sorun olmaktan çıkıyor, ufak bir toplantı için dahi makyaj yapma ya da kıyafet hazırlama derdi bitiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon