reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek M80 5G Xiaomi OPPO

Xiaomi ve OPPO işlemci konusuda bağımsızlığa koşuyor

Çin merkezli dev teknoloji firmaları Xiaomi ve OPPO, telefonlarında kullandıkları işlemciler konusunda içe dönüyor. İşte ortaya çıkanlar;

Türkiye’de fabrika kurarak telefon üretmeye başlayan iki dev isim Xiaomi ve OPPO, kaynaklara göre kendi 5G işlemcilerini geliştiriyor.

Hatta iki dev ismin de bu konuda oldukça ilerlediği aktarılıyor. Bu 5G modem entegre işlemcilerin hemen gelmesi beklenmiyor. Kaynaklar çıkış için 2021 sonu ya da 2022 başına işaret ediyor.

OPPO ve Xiaomi’nin telefonlarına şu an Qualcomm ve MediaTek markalı işlemciler güç veriyor. Ancak artık herkes kendi işlemcisini geliştirmek istiyor.

Son gelen bilgilere göre Google da bir sonraki akıllı telefon modelinde (İsmi Pixel 6 olabilir) kendi işlemcini kullanma planları yapıyor.

Bu arada Çin merkezli başka üreticiler de kendi işlemcileri üzerinde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO ve Xiaomi neden kendi işlemcisini üretiyor?

Çünkü firmalar kendi tasarımlarıyla çok daha verimli altyapılar kurabiliyor. Bunun en büyük örneği Apple. Biliyorsunuz firma artık Mac’lerde bile kendi işlemcisini kullanıyor.

OPPO ve Xiaomi’nin ARM mimarili yeni işlemcilerinin başta amiral gemisi seviyesinde olması beklenmiyor. Firmaların bu konuda çıtayı yavaş yavaş yükselteceği tahmin ediliyor.

Burada Xiaomi’nin kısa süre önce Surge C1 isimli kendi görüntü işlemcisini üretmeye başladığını da belirtelim. Bu işlemci direkt olarak kamera altyapısına odaklanıyor.

Xiaomi daha önce kendi işlemcisini üretmiş bir firma ve Surge serisini yeniden gündeme getiriyor. Bu açıdan yeni 5G işlemci de merak uyandırıyor.

Pazarda kendi işlemcisini kullanan Apple dışındaki en büyük isim ise Samsung. Hatta gelecek Exynos işlemcilerde AMD imzalı Radeon grafik birimleri olacak. Onlar da çok merak ediliyor.

Qualcomm ve MediaTek içinse gelecek çok zorlu geçecek gibi görünüyor. Firmaların üreticileri ikna etmek adına çok güçlü ve ucuz çözümler sunması gerekecek.

İlginizi Çekebilir

Gelecekten gelmiş gibi duran elektrikli otomobil modeli