reklamı kapat

POPÜLER

“Cyclogyro” aktarım ile fark yaratan hava aracı ilk uçuş testine girdi

Günümüzde birçok hava aracı geliştiriliyor. Bunlar arasında Cyclogyro aktarma ile fark yaratan CycloTech imzalı bir model de var.

CycloTech tarafından geliştirilen bu elektrikli hava aracı, önemli gelecek çalışmaları arasında yer alıyor. Bu aracın en büyük fark yarattığı yanı ise yukarıda da dediğimiz gibi Cyclogyro aktarma oluyor. Yani modelde uçuş için standart bir pervane altyapısı kullanılmıyor.

Bunun yerine yatay olarak bir araya getirilen çok sayıda kanatçık kullanılıyor. Bu kanatçıklar tek bir kontrol ünitesi üzerinden kontrol ediliyor ve farklı yönlere hareket edebiliyor. Bu hareketli yapı sayesinde yukarıya ya da aşağıya veya geriye ya da ileriye gitmek mümkün hale geliyor.

Bu yapı söylendiği kadarıyla kullanıldığı araca büyük bir çeviklik ve kontrol yeteneği getiriyor. Cyclogyro temelli hava araçları standart pervaneli benzerlerinden çok daha seri şekilde hareket edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cyclogyro aktarım ile öne çıkan hava aracı ilk kez havalandı

Direkt olarak aşağıdaki videoda görebileceğiniz bu prototip merkezli ilk uçuş, elbette kontrollü bir ortamda ve ufak çaplı bir örnekte karşımıza çıkıyor. Ancak firma bu konuyu geliştirmek istiyor.

Kurulan bu altyapı ile en büyük hedef ise uçan taksiler. Gelecekte şehirler içerisinde yolcu taşıyacak uçan taksiler, bu tarz bir aktarma ile çok daha güvenli, sessiz ve hepsinden önemlisi hızlı şekilde yol alabilirler.

Bu arada Cyclogyro temelli aktarımın çok ama çok uzun zamandır hayatımızda olduğunu ve başkar örneklerin de olduğunu ek bilgi olarak belirtelim.

İlgili Video