reklamı kapat

POPÜLER

Twitter LOG Tasarım

Daha önce çalınan Twitter kullanıcı verileri satışa çıktı

Daha önce çalınan Twitter kullanıcı verileri el altından satışa sunuldu. Süreçten 5,4 milyon kişi etkileniyor.

Resmi olarak doğrulandığı kadarıyla ocak ayında Twitter tarafına bir siber saldırı oldu ve burada 5,4 milyon hesapla alakalı kişisel veriler çalındı. Bu veriler arasında Twitter’daki hesap ID’lerine bağlanan e-posta adresleri ve telefon numaraları yer alıyor. İşte bu veriler bugün yeniden gündemde çünkü şu an bu tarz işlerin döndüğü forumlarda satılmaya başlandılar. Söylendiği kadarıyla 5 milyondan fazla kişinin verisine 30 bin dolar ödeyen herkes ulaşabiliyor. Bu 5 milyon kişinin kim olduğu ise şu an net olarak tespit edilemiyor. Bu yüzden Twitter’dan ya da başka bir yerden gelen e-postalara ya da telefonunuza gelen mesajlara çok ama çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tarz kişisel bilgiler barındıran veri tabanları hesapları çalmaktan çok dolandırıcılık faaliyetleri için kullanılıyor. Kötü niyetli kişilerin bu sayede verileri alırken verdikleri paranın çok daha fazlasını kazanabiliyor.

Twitter son dönemde Elon Musk ve satış konularıyla gündemde düşmüyor. Biliyorsunuz Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter platformunu kâğıt üzerinde 44 milyar dolara satın aldı ve bunun parasını ayarladı ancak satım alım resmileşmedi. Normalde bu durumun yılın sonuna doğru olması bekleniyordu. Ancak geçtiğimiz ay sürpriz bir duyuru yapan Musk, Twitter anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını ve spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil edip etmediği konusunda doğrulama beklediğini açıkladı. Bu açıklama gelmeyince Musk alımı iptal etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter tarafı bunun üstüne satışı 44 milyar dolar üstünden yapmak adına yasal bazı adımlar atacaklarını belirtmiş ve bunun için “Wachtell, Lipton, Rosen & Katz LLP” firmasıyla anlaştığı ortaya çıkmıştı. Bu konuda bir açıklama yapan firma, Musk’ın anlaşmadan çekilmesini “geçersiz ve yanlış” bulduklarını söyledi. Bu hamleleri ile Twitter’a birçok açıdan zarar veren Musk, alımdan vazgeçmesi ile resmi olarak dava edildi. Musk için “şirketi kötüleyerek, operasyonlarını aksatarak, hisse değerini yok ederek çekip gideceğini zannetti” denildi.

Alınan resmi karar doğrultusunda Twitter ve Elon Musk arasındaki dava için ilk duruşma ekim ayında gerçekleştirilecek. Musk ve ekibi daha önce davanın 2023 yılına ertelenmesini istemişti ancak bu durum sürecin daha fazla uzamaması için kabul edilmedi. Söylendiği kadarıyla ekim ayında iki tarafın da detaylı olarak dinleneceği beş günlük bir duruşma planlanıyor.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın