reklamı kapat

POPÜLER

Dell Adamo Pearl

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

‘Prepare to Fall In Love’, yani ‘Aşık Olmaya Hazırlanın’ mottosuyla duyurulan Adamo Pearl, gerçekten de gözlerinizi kamaştıracak. Tasarımıyla ve sunuluş biçimiyle takdiri hak ettiğini şimdiden rahatlıkla söyleyebileceğimiz Adamo Pearl, sizleri kendisine aşık olmaya davet ediyor.

TASARIMIYLA GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Alüminyum tasarımıyla göz kamaştıran ve sırtında da köşeli halka şeklinde işlemeleriyle farklılık yaratan Adamo Pearl, inceliği ve hafifliği ile de göze çarpıyor. Yalnızca 16.39 mm olan inceliğinin yanı sıra 1.81 kilogramlık ağırlığıyla da taşınabilirlik bir yana, estetik olarak da karakterini yansıtan Adamo Pearl, yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir cihaz haline gelecek gibi görünüyor. Özellikle kutusundan çıkarttığınız anda, rakiplerinden farklı olarak şeffaf ve tasarımına özen gösterilmiş bir kutu içinde bulacağınız Adamo Pearl, hakikaten mottosunda belirtildiği gibi sizi kendisine aşık olmaya adeta zorluyor. Kutusundan çıkartıp yüzeyine dokunduğunuzda ve kapağını kaldırıp klavye bölgesinin ferahlığıyla karşılaştığınızda ise, zaten parmaklarınız çoktan Adamo Pearl’ün güç butonuna gitmiş oluyor. Tıpkı Apple MacBook’larda olduğu gibi alt tarafından herhangi bir batarya bölmesi görmenize izin vermeyen Adamo Pearl, ekran tasarımıyla da MacBook takipçisi. Siyah kalın bir çerçeveyle çevrelenmiş olan ekran 13.4 inç genişliğinde. 16:9 görüntüleme oranını ve 1366×768 piksel, yani HD görüntü kalitesini destekleyen ekran elbette parlak malzemeyle kaplanmış. Ekranın hemen altında uzanan klavye bölgesinden bahsedecek olursak, açıkçası Adamo Pearl’ün, MacBook’un estetiğini ileriye taşımış olduğunu söyleyebiliriz. Alüminyum kasayla aynı renkte olan klavye, hem tuşlarının boyutu, hem de konumlandırılmalarıyla fazlasıyla rahat bir kullanım sunuyor ve tasarımıyla da göz kamaştırıyor. Klavye bölgesi elbette alttan aydınlatmalı, bu da Adamo Pearl’ün şıklığını katlıyor. Klavye bölgesinin üzerinde dikkati çeken dokunmatik tuş takımı, multimedya uygulamalarında işinize yarayacakken, gösterdikleri tepki süresiyle de beğeninizi kazanacaktır diye düşünüyoruz. Adamo Pearl’ün touchpad’i ise, cihazın üzerinde bulunan son öğe. Multi-touch teknolojisinden yalnızca zoom işlemini rahatlatmak için nasiplenen Adamo Pearl, bu yönüyle her ne kadar bizleri üzse de, kullanım konforuna söyleyecek sözümüz yok.

3G DESTEĞİ UNUTULMAMIŞ
Hoparlör ve bağlantı konumlandırmasını Adamo Pearl’ün ekranının arkasında bulunan çıkıntı üzerine yapan geliştiriciler, böylece cihazın ön yüzünü boşaltarak, yapılacak olan bağlantıların görüntü kirliliği oluşturmasının önüne geçmişler. Üzerinde 2 adet USB girişi bulunduran Adamo Pearl, bunun yanı sıra DisplayPort, eSATA ve Ethernet bağlantılarına da sahip. Ayrıca sağ yanında görebileceğiniz ve üzeri bir kapakla kapatılmış olan bir bölmede de SIM kart girişi bulunduran Adamo Pearl, 3G desteğini de arkasına almış. Cihazın üzerinde görebileceğiniz hemen tüm bağlantılar neredeyse bu kadar.

YETERLİ KONFİGÜRASYON
Üzerinde işlemci olarak Intel Core 2 Duo U9300’ü taşıyan Adamo Pearl, 1.20 GHz hızında performans gösteriyor. Yaptığımız testler sırasında işlemcinin ve 2 GB DDR3 belleğin başarılı bir ikili oluşturduğunu gördüğümüz Adamo Pearl’ün grafik işlemlerinde ise imdadına 32 MB değerinde, ancak paylaşımlı olarak 779 MB değerine ulaşabilen DDR3 türünde Intel GMA 4500M ekran kartı koşuyor. Sabit disk olarak, yine bu sayfalar arasında görebileceğiniz Lenovo ThinkPad T400s gibi SSD türünü destekleyen Adamo Pearl, bu sayede verilerinizi güven altında tutuyor; diskin kapasitesi ise 128 GB değerinde. Ortalama 5 saatlik pil ömrü sunan cihaz, böylece dış mekanlarda rahat bir kullanım sunduğu gibi, sahip olduğu 3G desteği ve üzerinde bulundurduğu kamarası ile de hem internette hızlı dolaşabilmenize, hem de sevdiklerinizle istediğiniz her yerde görüntülü sohbet edebilmenize olanak tanıyor. Başarılı özellikleri, ama en çok şık tasarımıyla kitleleri peşinden koşturacağına inandığımız Adamo Pearl’ün ise bizce en büyük handikabı fiyatı olacak. Türkiye satış fiyatı şu an belli olmayan ve yakın zamanda satışa sunulacağını düşündüğümüz Adamo Pearl, umarız bizi yanıltır ve ‘insani’ fiyat sınırları içerisinde satışa sunularak reyonlarda toz tutmaz.

FARKLI RENK SEÇENEKLERİ
dell-adamo-pearl-1Pearl’ün yanı sıra Adamo Onyx adı verilen model ise siyah rengiyle gözleri alıyor

İŞLEMELİ TASARIMdell-adamo-pearl-2Adamo Pearl’ün kapağında bulunan işlemeler cihazın şıklığını tamamlıyor

KONFORLU KLAVYEdell-adamo-pearl-3Tuş büyüklüğüyle konfor sunan klavye, arka aydınlatmasıyla da başarılı

16.9 MM İNCELİĞİNDEdell-adamo-pearl-4İnceliği ile göz kamaştıran cihaz, güçlü karakterini de ortaya koyuyor

BAĞLANTILARdell-adamo-pearl-5Adamo Pearl’ün sahip olduğu bağlantılara, cihazın arka tarafında yer verilmiş

13.4 İNÇ EKRANdell-adamo-pearl-613.4 inçlik ekran, 16:9 görüntüleme oranının ve HD kalitesinin sahibi

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Eşsiz tasarım, arka aydınlatmalı ve kullanım rahatlığı sunan klavye alanı, uzun pil ömrü, 3G desteği

EKSİLER
Multi-touch teknolojisinin tam olarak benimsenmemesi, işlemci hızının daha yüksek olmasını beklerdik.

SONUÇ
Başarılı tasarımıyla önce dış görünüşe önem veren kullanıcılar tarafından fazlasıyla beğeni kazanacak olan Adamo Pearl, kullanım rahatlığı sunması, dayanıklı yapısı ve uzun pil ömrünün yanı sıra 3G desteğiyle de dikkat çekici

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo U9300 1.20 GHz

Ekran
• 13.4 inç WLED display (1366×768)

Ekran Kartı
• Intel GMA 4500M 32 MB DDR3

Bellek
• 2 GB DDR3

Sabit Disk
• 128 GB SSD

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (2 adet), 3G, Wireless, Bluetooth, eSATA
• DisplayPort, Ethernet, kulaklık

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 5 saat

Boyutlar
• 331 x 242 x 16.39 mm

Ağırlık
• 1.81 kilogram