reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

“Dünyanın en ince 15 inçlik dizüstü bilgisayarı” Dell XPS 15z

Öncelikle başlığı açıklayalım. Dell’in iddiası, yeni dizüstü bilgisayarları XPS 15z’nin 24,6 mm’lik inceliğiyle dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı olduğu ama bildiğiniz gibi 15 inçlik MacBook Pro 24,1 mm inceliğe sahip. Peki Dell’in bu iddiasının dayanağı ne? En ince ifadesinin orijinalinde kullanılan “PC” ibaresi. Yani Dell, XPS 15z’nin yalnızca Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlar arasında en ince ürün olduğunu söylüyor. Enteresan bir pazarlama stratejisi. Neyse, ürüne dönelim biz.
Dell XPS 15z
XPS 15z, gücünü Intel’in ikinci nesil Core i5 ve Core i7 işlemcilerinden alıyor ve 15,6 inç büyüklüğündeki ekranında 1080p çözünürlük sunuyor. 8 GB’a kadar artırılabilen 4 GB’lık RAM belleği bulunan bilgisayarda 3DTV destekli Nvidia ekran kartları kullanılıyor. Optimus teknolojisi sayesinde iş yükünün fazla olmadığı zamanlarda güç tasarrufu modunda çalışan XPS 15z’nin, görünümü MacBook’larınkini andıran (gerçi tüm tasarım da MacBook’ları andırıyor) parlaklığı ayarlanabilir alttan aydınlatmalı tuş takımı bulunuyor. Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantıları pek tabii ki destekleyen cihazda USB 3.0 (2 adet), USB/eSATA, HDMI 1.4, mini display bağlantı noktalarının yanı sıra 9’u bir arada kart okuyucu da mevcut. Cihazda bir de optik DVD sürücüsü bulunuyor.
Dell XPS 15z
Dell’in Inspiron ve XPS serisi bilgisayarlarında şimdiye kadar görmediğimiz 8 saatlik pil ömrü vadeden XPS 15z, 999 dolarlık fiyat etiketiyle Dell’in kendi web sitesi üzerinden Amerika’da satılmaya başlandı.
Dell XPS 15z
Dell XPS 15z

Advertisement