reklamı kapat

POPÜLER

Dell Studio 1555

5 renk ve 200 farklı desen ile çeşitlendirilmiş olan Studio 1555, bu sayede stil sahibi kullanıcılara hitap ediyor. Elbette şık tasarımının yanında, sahip olduğu teknik özellikleri ile de takdir topluyor.

5 RENK, 200 DESEN
Az önce de bahsettiğimiz gibi 5 renk ve 200 farklı desen seçeneği bulunan Studio 1555, bu renk ve desen bileşimini kapak bölgesinde bulunduruyor. Böylece zengin bir tasarım çeşitliliği gösteren cihaz, kapak bölgesi dışındaki tasarımıyla ise daha durağan bir yapı sergiliyor. Cihazı incelerken elbette bizim aklımızda yatan düşünce, kapak tasarımlarının tüm gövdeye yayılmış olmasının daha etkili olacağı yönündeydi. Ancak sanırız bu işin bir hayli meşakkatli olacağını eminiz siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. Daha çok kapak tasarımıyla kullanıcıları cezbeden ve hem tasarım, hem de işleyiş yönünden başarılı bir dizüstü bilgisayar arayışı içinde olan kullanıcıları yanına çeken Studio 1555, sahip olduğu sistem özellikleriyle de hem multimedya uygulamalarına düşkün, hem de işlerini yatırabilecekleri uygun bir zemin arayışı içinde olanları mutlu edecektir. Ancak cihazın sistem özelliklerinden daha sonra bahsedeceğiz. Şimdi öncelikle bahsetmemiz gereken nokta, cihazın fziksel yapısı.

KONFORLU VE ŞIK YAPI
Üzerinde 15.6 inç genişliğinde parlak bir ekran bulunduran Studio 1555, LED arka aydınlatma teknolojisini benimsiyor. Bu sayede pil performansına katkıda bulunan cihaz, aynı zamanda görüntü netliği açısından da olumlu bir izlenim bırakıyor. Ekran menteşelerinebaktığımızda, her iki ekran menteşesinin de gövdenin sağ ve sol tarafına entegre edildiğini ve sahip oldukları –pek çok üründen- farklı yapılarından dolayı adeta ekranıngövdeyle bütünleşmesini sağlayacak türde bir rol oynadığını görüyoruz. Gövdenin üzerinde, ekran menteşeleri aralarında bulunan bölgeye hoparlörler yerleştirilmiş. Cihazın altında bir de subwoofer bulunuyor. Studio 1555’in ses performansından da yine daha sonrabahsedeceğiz. Klavye bölgesiyle rahat bir kullanım sunan Studio 1555, tuş büyüklükleri ve temas hissi ile konforlu bir klavyeye sahip. Bu sayede uzun süreler boyunca ekran başında bulunan ve işi, bizim gibi yazı yazmak olan kullanıcılar tarafından beğenilecektir diye düşünüyoruz. Klavyenin hemen altında bulunan touchpad ise, konfor konusunda klavyeye eşlik ediyor. Multi-touch teknolojisinden de kısmen faydalanan cihaz, fotoğrafara yakınlaşıp uzaklaşırken iki parmağınızı kullanabilmenize imkan tanıyor. Aşağı doğru uzayıp giden dokümanlardaki kaydırma çubuğuna iki kez tıkladığınızda kilitlenen touchpad, böylece sayfayı aşağı kaydıracağım diye parmak krampı yaşayan kullanıcılara rahat bir nefes aldırıyor. Sol tarafında HDMI da dahil olmak üzere 2 adet USB, VGA, mikrofon ve çift kulaklık girişi, IEEE 1394 ve Ethernet bağlantısı bulunduran Studio 1555, sağ tarafında ise; kart okuyucu, 2 adet USB, güç girişi ve Slot Load türünde bir optik sürücü tutuyor. Havalandırma çıkışına arka tarafında yer verilmiş olan cihazda, ayrıca bataryanın üzerinde de bir pil göstergesi bulunuyor.

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ
Studio 1555’in, elimizdeki modeli dışında elbette farklı konfgürasyon yapılarına sahip modelleri de mevcut. O nedenle önceliklerinizi belirledikten sonra bu farklı modellerden birini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer elimizdeki modeli tercih ederseniz, ortalama ve ortalamanın bir miktar üzerinde performansa ihtiyaç duyulan ofs işlemlerinizde başarı kaydedebilecekken, eğer bir oyun müptelasıysanız, bu tutkunuzu bu cihazda yeteri kadar besleyemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Yaptığımız testlerde, oyun içinde rahat bir performans alabilmek için pek çok görüntü özelliğinden feragat etmemiz gerekti. Ancak aynı anda pek çok uygulamanın açık olduğu durumlarda herhangi bir kilitlenme veya performansımızı etkileyecek türde olumsuz bir etkiye de rastlamadık. Üzerinde 2.10 GHz hızında Intel Core 2 Duo T6500 işlemci bulunduran Studio 1555, 512 MB değerinde ATI Mobility Radeon HD 4570 ekran kartına sahip. 3 GB değerinde DDR2 belleği bulunan cihazın, grafk uygulamalarında bellekten ekran kartına verilen destekle birlikte maksimum ulaşabileceği değer ise 1789 MB. Ortalama 4 saatlik pil ömrü bulunan Studio 1555, bu sayede mobil kullanıcıların da bir süre rahat nefes alabilmelerini sağlayacaktır. Cihazın ses performansına gelince, sahip olduğu subwoofer ve hoparlörleri ile özellikle oyun ve flmlerde başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Ancak yaptığımız testlerde, yine de müzik konusunda pek başarı sağlayamadığını da üzülerek belirtelim.

HDMI BAĞLANTISIdell-studio-1555-1Cihaz, üzerinde bulundurduğu HDMI çıkışı ile geniş ekrana taşınmanızı sağlıyor

LED GÖRÜNTÜ KALİTESİdell-studio-1555-215.6 inç genişliğindeki ekran, HD görüntü kalitesini LED kalitesiyle birleştiriyor

BAĞLANTI ZENGİNİdell-studio-1555-3Pek çok bağlantıya, cihazın sağ tarafında yer verilmiş

TASARIM ÜSTÜNLÜĞÜdell-studio-1555-4Sahip olduğu farklı renk ve desenleri ile stil sahibi kullanıcılara hitap ediyor

ŞIK AYRINTILARdell-studio-1555-5Cihazın güç tuşu, ekran menteşesinin üzerinde bulunuyor

KONFORLU KLAVYEdell-studio-1555-6Tasarımıyla gövdeyi tamamlayan klavye, konforlu yapısıyla da başarılı

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Fiyat ve performans oranı, farklı renk ve desen seçeneği, işlem performansı, LED arka aydınlatmalı ekran, HDMI bağlantısı.

EKSİLER
Multi-touch teknolojisinden daha fazla yararlanılabilirdi, müziklerdeki ses performansı.

SONUÇ
Zengin kapak tasarımlarıyla farklı zevklere sahip pek çok kullanıcıya hitap eden Studio 15, sahip olduğu özellikleriyle de iyi bir performans sergiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
•  Intel Core 2 Duo T6500 2.10 GHz

Ekran
•  15.6 inç LED Display (1366×768)

Ekran Kartı
•  ATI Mobilty Radeon HD 4570 512 MB

Bellek
•  3 GB DDR2

Sabit Disk
•  250 GB

Optik Sürücü
•  8X Slot Load CD/DVD

Bağlantılar
•  USB (3 adet), HDMI, Wireless, Ethernet, VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
•  Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
•  Ortalama 4 saat

Boyutlar
•  371 x 252 x 25.3 mm

Ağırlık
•  2.5 kilogram