reklamı kapat

POPÜLER

Dell Studio Hybrid

 - Güncelleme: 02 Haziran 2009 12:52

HEM YATAY, HEM DİKEY
Dell Hybrid yatay ve dikey konumda kullanılabiliyor. Kutu içerisinden çıkan ayakları her iki modda kullanabilmek üzere tasarlanmış. Ön panelde ve yandaki Dell logosu altında bulunan aydınlatmalar hem görsellik, hem de bilgilendirme açısından başarılı. Önde aydınlatılan Hybrid yazısı iki tane. Bilgisayarı dikey ve yatay konumlardan hangisinde kullanıyorsanız ona uygun yazı aydınlatılıyor. Ön panelde iki adet USB bağlantısı, hafıza kart okuyucu, slot DVD sürücü ve doğal olarak güç düğmesi ile sabit disk aktivite lambası bulunuyor. Arka yüzüne baktığımızda küçük bir soğutma fanı ve gerekli bağlantıları görüyoruz. Üç adet USB bağlantısı da arka yüze yerleştirilmiş. Böylece toplamda 5 adet olan USB girişleri her seviyeden kullanıcının ihtiyacını karşılayacak seviyede. Görüntü çıkışı için Hybrid DVI bağlantısını kullanıyor. Fakat kutu içerisinden çıkan DVI’dan VGA’e dönüştürücü kablo sayesinde eski tip monitörlere bağlamak da mümkün. Bu kablo oldukça kısa ve bir ucu DVI, diğer ucu ikili olarak hem DVI, hem de VGA bağlantısına sahip. Yani aynı zamanda biri VGA diğeri DVI olmak üzere iki ekrana görüntü aktarmak mümkün. Görüntü aktarımı için bir diğer seçenek de HDMI çıkışı. Böylece Hybrid’i sahip olduğunuz LCD veya plazma televizyona bağlayabiliyorsunuz. Durum böyle olunca ses aktarımı için de ekstra özelliklerin bulunması gerekiyor. Hybrid üzerinde standart stereo ses çıkışının yanı sıra, optik çıkış da yerleştirilmiş. Eğer optik bağlantılı bir ses sistemi kullanıyorsanız cihaz buna da kolayca bağlanabiliyor. Arka yüzde son olarak firewire ve ethernet bağlantıları bulunuyor.

ÇEVRECİ ÖZELLİKLER
Başta belirttiğimiz gibi Hybrid’in güç kaynağı aynen dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi harici. Oldukça ince olarak tasarlanmış adaptör üzerinde bulunan lastik kelepçe ile kolayca sarılıp toparlanabiliyor. Ayrıca güç kaynağının dışarıda olması kasa içerisinde olması durumunda gerçekleşecek ısınma problemini de önlemiş oluyor. Çevreci özellikler sunan Hybrid’in boyutları normal bir bilgisayar kasasına oranla %80 daha küçük. Cihazla birlikte verilen basılı dokümanlar da normalden %75 daha az. Diğer bilgisayarlara göre %70 daha az enerji tüketen Dell Studio Hybrid’in paketlemesinde kullanılan malzemelerin %95’i de geri dönüştürülebilir. Tüm bu özellikleriyle normal bir bilgisayar kasasıyla kıyaslanamayacak kadar çevreci ve ekonomik.

DONANIM VE PERFORMANS
Dell Studio Hybrid, mobil bileşenlerle donatılmış. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Intel Mobile çift çekirdekli işlemcisi 2 GHz hız sunuyor. Yine normalden daha küçük olan mobil bilgisayar bellekleriyle çalışan bilgisayar, 3 GB RAM belleğe sahip. Sabit disk olarak da 2.5 inçlik dizüstü bilgisayar diski tercih edilmiş. 320 GB kapasite sunan sabit disk 5400 devirde SATA teknolojisiyle çalışıyor. Tüm bu ana bileşenler, bilgisayarın küçük boyutlarda olmasını sağladığı gibi daha sessiz çalışmasını, az enerji tüketmesini ve yüksek performans sunmasını sağlıyor. Hybrid genel kullanım için tasarlandığından, oyun meraklılarını heyecanlandıracak kapasitede bir grafik hızlandırıcısına sahip değil. Hem ses, hem görüntü oluşturan donanım bileşenleri Intel imzalı. Fakat isterseniz Intel High definition Audio 2.0 kartı yerine entegre Sound Blaster Audigy Adv. HD ses donanımıyla birlikte satın alabiliyorsunuz. Satın alırken alternatifli olarak sunulan bir diğer bileşen de optik sürücü. Normalde slot DVD kombo sürücü ile gelen Hybrid’i isterseniz slot blu-ray kombo sürücü ile satın alabiliyorsunuz. Bilgisayarın alternatifli olarak sunduğu bileşenlerin belki de en önemlisi entegre kablosuz bağlantı bileşeni. Bu sayede kutudan çıktığı gibi fişe takıp kablosuz ağ üzerinden internete ve diğer bilgisayarlara erişebiliyorsunuz. Bu açıdan bilgisayarı satın alırken WLAN kartını da tercih etmek çok yerinde bir hareket olacaktır.

SON KARAR
Genel performans açısından oldukça verimli bulduğumuz Hybrid, yüksek bellek kapasitesi ve uyumlu kompakt donanımıyla ileri seviye kullanıcıların dahi ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak bir bilgisayar. Şık görünümü, çevreci özellikleri, az enerji tüketmesi ve HDMI, optik çıkış gibi güncel teknoloji özellikleriyle yeni bir bilgisayar almak için en başarılı alternatiflerden biri. İleri seviye oyun tutkunları hariç hemen herkesi memnun edebilir.

RENK SEÇENEKLERİHybrid’in dışındaki plastik kaplamanın rengini seçebiliyorsunuz

HDMI ÇIKIŞIDVI’ın yanı sıra HDMI çıkışı sayesinde LCD ve plazmalara bağlanabiliyor

MOBİL BİLEŞENLERİşlemci, RAM bellek ve sabit disk mobil türden bileşenler sayesinde sessiz ve güçlü

HEM YATAY, HEM DİKEYMetal ayakları sayesinde ister yatay, ister dikey olarak kullanabiliyorsunuz

HARİCİ DONANIMLARSes çipi, TV alıcısı, Blu-ray sürücü alternatif olarak sunuluyor

SESSİZ VE EKONOMİKDonanımı sayesinde çok sessiz çalışan Hybrid az enerji tüketiyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Çevreci, küçük ve güçlü bir bilgisayar. Şatafat yerine gerekli bileşenlerle süslenmiş. Genel işlem performansı da hemen her kullanıcıyı memnun edecek seviyede.

EKSİLER
Grafik çipi ileri seviye oyun severler için yeterli değil. HDMI ve optik çıkış var fakat TV alıcısı alternatif olarak sunuluyor.

SONUÇ
Hantal ve çirkin kasalara göre tasarım olarak bile daha iyi bir alternatif olan Dell Studio Hybrid, az enerji tüketen çevreci bileşenleriyle uzun süre donanım güncellemesine gerek duymadan kullanabileceğiniz şık ve yüksek performanslı bir bilgisayar.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Windows Vista Home Premium

İşlemci
• Intel Mobile Core 2 Duo T5800

Ekran Kartı
• Entegre Intel X3100

Sabit Disk
• 320 GB SATA 2.5 inç, 5400 rpm

Bellek
• 3GB DDR2 667 MHz

Optik Sürücü
• Slot DVD kombo

Bağlantılar
• HDMI, 5x USB, 1x Firewire, DVI,
• Ethernet, optik S/P DIF, 7’si 1 arada hafıza kartı okuyucu

Ses Çıkışı
• Entegre 5.1 surround çıkışlı HD ses kartı

Boyutlar
• 22.3 x 7.6 x 21 cm (dikey)

İLGİLİ HABERLER