reklamı kapat

POPÜLER

Sony Ericsson G705

 - Güncelleme: 02 Haziran 2009 12:58

Sağ yanda klasik bir şekilde ses kontrol tuşları ve kamera tuşu yerleştirilmiş. Son olarak üst kısımda müzik tuşunun bulunduğunu söyleyerek fiziksel detayları bitirelim.

YENiLENEN ANiMASYONLU ARAYÜZ
Sony Ericsson mobil iletişim ve eğlence cihazlarının son modellerinde, klasik Sony Ericsson arayüzünün az da olsa animasyonlu hale getirildiğini biliyoruz. G705 modelinde animasyonlar çok daha geliştirilmiş ve olgunlaştırılmış. Artık Sony Ericsson arayüzünde tüm menüler ve seçenekler animasyonlu olarak görüntüleniyor. Bu boyuttaki ekranda yüzeye yakın olmasının da verdiği ferahlıkla 240×320 piksel çözünürlükte gayet başarılı görüntü sunduğunu söyleyebiliriz. İşletim sistemi gayet hızlı çalışıyor. Tuşlar da birbirinden bağımsız bir şekilde bombeli olduğundan, cihazı ileri seviye kullanıcılar dahi hızlı ve pratik bir şekilde kullanabilir. Hızlı tepkiler cihazın başarısını artırıyor.

UYGULAMA ZENGINi
Sony Ericsson G705 birçok uygulamayla yüklü geliyor. Cihaz günlük kullanım sırasında ihtiyaçlarınızı büyük oranda karşılayacak medya menüsünün yanı sıra, dahili radyo ve standartlaşan Sony Ericsson yazılımlarından fazlasını sunuyor. Uygulamalar başlığı altında bulunan dinamik (internete bağlı) programlar çok işe yarıyor. AccuWeather uygulaması ile dünyanın her yerindeki hava durumunu öğrenebiliyorsunuz. Normalde ücretli bir yazılım olan Comeks Strips uygulaması da cihazla birlikte ücretsiz geliyor. Çok başarılı bir arayüze sahip olan uygulama ile kamerayı kullanarak, çekeceğiniz fotoğraflardan çizgi roman hazırlayabiliyorsunuz. Eğlenmek için birebir. ‘Standby World Clock 3D’ isimli bir diğer uygulama; seçtiğiniz üç dünya şehrini saat, hava durumunu ve gece-gündüz bilgilerini görsel olarak sunuyor. Walk Mate uygulaması, hareket algılayıcı sayesinde adımlarınızın mesafe ve ortalama kategorilerinde istatistiklerini tutuyor. Entegre GPS modülüne sahip olan G705, sunduğu özellikleri yavaş yavaş keşfettiğiniz gelişmiş bir cihaz. Wayfinder 7 navigasyon ve Google Haritalar cihazla birlikte sunulan iki harita uygulaması. Son olarak YouTube uygulaması sayesinde YouTube mobil videoları cihaz üzerinden izleyebiliyorsunuz. Üstelik tüm bu uygulamaları WiFi bağlantısı sayesinde istediğiniz yerden ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

KAMERA VE MÜZİK

Sony Ericsson G705’in üzerinde 3.2 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera bulunuyor. Arka tarafta basit bir LED lamba ile desteklenen kamera, maalesef otomatik netleme özelliğinden yoksun. Aydınlatma da zayıf olduğundan az ışıklı ortamlarda çekim kalitesi önemli ölçüde düşüyor. Fakat ışığın yeterli olduğu ortamlarda gayet başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Üstelik WiFi ve gelişmiş internet tarayıcı sayesinde çektiğiniz fotoğraf ve videoları internet üzerinden papylaşabilirsiniz. Medya menüsü altından ulaşabileceğiniz müzik parçalarını dinlemek için cihazın üst kısmındaki müzik tuşunu da kullanabilirsiniz. Walkman modellerinde kullanmaya başladığımız bu oynatma tuşu, en son dinlediğiniz radyo kanalını ya da müzik parçasını kaldığı yerden oynatmaya devam etmenizi sağlıyor. Anında müzik dinlemek için ideal bir özellik.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Cihaz, bağlantı seçenekleri açısından oldukça gelişmiş. Bluetooth ve WiFi kablosuz bağlantılarının yanı sıra HSPA teknolojisi üzerinden teorik olarak 7.2 Mb/sn indirme, 2 Mb/sn gönderme hızı sunuyor. Böylece üçüncü nesil şebekeleri üzerinde ki mevcut en yüksek veri transfer hızlarından yararlanabiliyorsunuz. Yine DLNA destekli olan G705, her ne kadar bu teknoloji geniş bir kullanım alanına sahip olmasa da, DLNA destekli TV ve diğer cihazlarla içerik paylaşabiliyor. G705 ile çektiğiniz videoları, sakladığınız müzikleri uyumlu ses sistemi ve TV’nize kolayca aktarabiliyorsunuz.

SON KARAR

Cihaz; gerek tasarımı, gerek arayüzüyle standart bir Sony Ericsson cep telefonu gibi duruyor. Fakat donanım ve yazılım özellikleriyle çok güçlü bir mobil iletişim ve eğlence cihazı. Sony Ericsson fanatiklerine, WiFi bağlantılı mobil iletişim cihazı arayanlara ve hafif, pratik, ama güçlü bir cihaz kullanmak isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

KÜÇÜK VE HAFİFÖzelliklerine göre çok küçük ve hafif bir mobil iletişim cihazı

WLAN BAĞLANTISIWiFi bağlantısı internet servisleri ve tarayıcı için büyük avantaj

TUŞ TAKIMIWiFi bağlantısı internet servisleri ve tarayıcı için büyük avantaj

HAREKET ALGILAYICILARGayet hassas algılayıcı sayesinde ekranı yatay moda geçirebiliyorsunuz

İNTERNET TARAYICILARNetfront 3.4 tarayıcı uygulamasının performansı oldukça yüksek

ENTEGRA A-GPSGPS modülü ve Wayfinder 7 navigasyon uygulamasıyla geliyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
WiFi, başarılı internet tarayıcı, hareket algılayıcı, başarılı medya yönetimi, HSPA ve GPS ile çok güçlü.

EKSİLER
Kamerada otomatik netleme olmaması üzücü. Video kaydı daha iyi olabilirdi.

SONUÇ
Sony Ericsson G705; WiFi bağlantısı, GPS, navigasyon yazılımı, zengin uygulamalar, gelişmiş tarayıcı ve çevrim içi sosyal servislere erişim yetenekleriyle oldukça güçlü ve eğlenceli.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Arayüz
• Standart şirket yazılımı

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 2.4 inç 240 x 320 piksel, 256 bin renk

Hafıza
• 1 GB M2 kart (8 GB maksimum)

Kamera
• 3.2 megapiksel, video kayıt

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4

Bekleme / Konuşma Süresi
• 400 / 10 saat

Navigasyon

• A-GPS, Wayfinder Navigator 7

Bağlantılar
• USB 2.0, WLAN 802.11b/g
• DLNA, Bluetooth 2.0

Boyutlar

• 95 x 47 x 14.3 mm

Ağırlık

• 98 gram