reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry 8220 Pearl Flip

Böylece kapak açıldığında 180 dereceden daha düşük bir açı oluşturup, konuşma sırasında ergonomi sağlıyor.

DETAYLAR
Cihazın sol yanında standart micro USB bağlantı noktası ve bir diğer standart 3.5 mm kulaklık bağlantısını görüyoruz. Bu yanda bir de sesli komut kısayolu bulunuyor. Cihazın diğer yanında ses kontrol tuşları ve kamera çekim tuşu konumlandırılmış. Ayrıca microSD kart yuvası da ses kontrol tuşlarıyla aynı seviyede ve kolayca açılabilir bir kapak altına yerleştirilmiş. Cihazın kamerası da parlak dış kapak üzerinde bulunuyor. LED lamba ile desteklenmiş kamera 2 megapiksel çözünürlük sunuyor.

BLACKBERRY VE İLETİŞİM
Cihazın bağlantı yeteneği gayet yüksek; detaylarına değineceğiz. BlackBerry denince akla şüphesiz e-posta iletişimi geliyor. BlackBerry posta servisiyle kullanılan bu cihazlarda rahat ve hızlı metin girişi en önemli özellik. Küçük bir cihaz olduğundan Flip üzerinde ayrı tuşlardan oluşan bir klavye bulunmuyor. Bunun yerine ikişer harfi kontrol eden tuş takımı bulunuyor. İnceleme süresince cihazın standart kapaklı bir cep telefonu boyutlarında olması sebebiyle Q klavye dizilimini sürekli olarak numerik klavyedeki harf dizilimiyle karıştırdığımızı itiraf edelim. Fakat alıştıktan sonra bunun aşılabileceğini düşünüyoruz. Standart üç sıra Q klavye dizilimi sunan tuşlar ‘SureType’ adı verilen yazılımla desteklenmiş. Bu yazılım sayesinde cihaz, metin girişlerinde kullandığınız kelimeleri takip ederek gün geçtikçe daha tutarlı önerilerde bulunuyor. Flip üzerindeki Türkçe kelime bankası, tüm BlackBerry modellerinde olduğu gibi gayet geniş ve yeterli. Tuşları birinci harf için bir, ikinci harf için iki defa basarak kullanabiliyorsunuz. İkinci kullanım şekli ise o harfin o anda ekrana ne bastığını önemsemeden kelimeyi yazmak. T9 benzeri bir yazılım teknolojisi olan SureType, size o kombinasyona uyan kelimeleri öneriyor. Çoğu zaman zaten doğru kelime otomatik yazılıyor.

KULLANIŞLI İZTOPU
Cihazda BlackBerry menü, geri dönüş tuşlarının yanı sıra yön ve onay fonksiyonları için meşhur BlackBerry ‘iztopu’ (trackball) tercih edilmiş. BlackBerry işletim sistemi ağırlıklı olarak bu kontrole göre şekillendirildiğinden kullanımının pratik olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız işletim sisteminin cihazın donanımına biraz ağır geldiği kanısındayız. Bazen bir seçeneği görüntülemek için 5 saniyeyi aşan süreler beklemeniz gerekebiliyor.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

BlackBerry Pearl Flip, bluetooth bağlantısının yanı sıra WiFi bağlantı desteği sunarak iletişim yeteneklerinin gücünü ispat ediyor. Her ne kadar çoğu BlackBerry kullanıcısı sınırsız data tarifelerinden ötürü WiFi bağlantısının gereksiz olduğunu düşünse de, iletişim yollarını artırmanın oldukça önemli bir hareket olduğu kanısındayız. Tam HTML internet tarayıcısına sahip Flip, yüklü sitelerde zorlanabiliyor. Fakat genel anlamda internete erişim için ihtiyacı karşılayacak seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz oldukça basit bir kameraya sahip. 2 megapiksel çözünürlük sunan kamerası LED lamba ile aydınlatma sağlıyor. Otomatik netleme özelliği yok. Beyaz dengesi ve renk efektleri gibi birkaç seçeneği değiştirebiliyorsunuz. Yeterli ışığın olduğu ortamlarda fotoğraf kalitesi paylaşmaya değer seviyede. Ayrıca video kayıt desteği de sunulmuş.

YETERLİ HAFIZA
Hafıza kartı ve standart 3.5 mm kulaklık bağlantısıyla müzik ihtiyacınızı da karşılayabilir. BlackBerry Flip, yeni nesil microSDHC kartları destekliyor ve hafızasını 8 GB’a kadar artırabiliyorsunuz. Müzik çalar uygulaması standart sanatçı, albüm dizilimi sunuyor. Ayrıca ayarlar menüsünden yazılımsal ses yükseltme ve zengin ekolayzır seçeneklerini değiştirebiliyorsunuz. Oldukça farklı alanlarda orta ve orta üzeri özellikler sunan BlackBerry Pearl Flip, hafifliği ve ergonomisiyle incelemenin başında söylediğimiz gibi büyük, hantal modellerden sıkılmış olanların veya bayan kullanıcıların tercihi olabilir.

Q KLAVYEHer tuşa iki fonksiyon atanan klavye eski BlackBerry tasarımını yansıtıyor

KAPAKLI TASARIMKatlanabilir yapısıyla 8220 Flip en hafif BlackBerry modeli

İZTOPU
Katlanabilir yapısıyla 8220 Flip en hafif BlackBerry modeli

VASAT KAMERA
2 megapiksel çözünürlük sunan kameradan fazla bir şey beklemeyin

DIŞ EKRANCihazın kapağı üzerindeki ekranda analog saat ve diğer bilgiler görülebiliyor

SDHC DESTEĞİHafıza kartı yuvasına 8 GB’a kadar SDHC kart takabiliyorsunuz

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Oldukça hafif ve kullanışlı. İletişim açısından hem sesli, hem de zengin bağlantı seçenekleriyle güçlü. Standart bağlantılar da büyük avantaj.

EKSİLER
Klavyenin kullanımı çok rahat değil. Kamera ortalamanın altında performans gösteriyor. İnternet tarayıcı zayıf.

SONUÇ
BlackBerry’nin ilk ve tek kapaklı modelinden tasarım anlamında pek hazzettiğimiz söylenemez. Fakat iletişim ve müzik adına sunduğu özelliklerle bir çok kullanıcının ihtiyacını karşılayabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Arayüz
• BlackBerry OS

Şebeke
• GSM

Ekran
• 2.6 inç 240 x 320 piksel, 65 bin renk

Hafıza
• 8 GB’a kadar microSD kart desteği

Kamera
• 2 megapiksel, video kayıt

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
• 336 / 4 saat

Navigasyon
• GPS yok, BlackBerry Maps uygulaması geliyor

Bağlantılar
• USB 2.0, bluetooth 2.0

Boyutlar
• 101.1 x 50 x 17.5 mm

Ağırlık
• 102 gram

İLGİLİ HABERLER