reklamı kapat

POPÜLER

Sony Ericsson W760

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:12

MERAK UYANDIRIYOR
Karşıdan daha ağır bir telefon olarak algılanan cihaz, sertleştirilmiş sağlam plastik kasasıyla oldukça hafif. Bir anlamda W850’nin halefi olarak hazırlanan telefon 103x48x15 mm boyutlarıyla gençlerin tüm multimedya isteklerine cevap verecek şekilde hazırlanmış. W760 diğer kardeş ve rakiplerine göre sade ve tuş karmaşasından arındırılmış bir telefon. Ekran üzerinde daha önceki Walkman ürünlerinde karşılaştığımız minik kısayol tuşuna yer verilmiş. Bu tuşlarla direkt fotoğraf veya video içeriğine ulaşılabiliyor. Hemen altında son dönemdeki büyük ekranların aksine 2.2 inç 262K TFT ekran bulunuyor. Özellikle 2008’de satışa sunulan ürünlerde daha iyi bir çizgi yakalayan firma, W760’da da iyi bir işe imza atmış. Ekranın hemen altında kısayol tuş takımının yanı sıra uygulama ve C tuşu tek bir panelde toplanmış. Dört yönlü kısayol navigasyon tuşu ve dairesel onay tuşu her zamanki gibi kaliteli. Bu bölümdeki fark görüşme açma-kapama tuşlarının konumu. Böyle bir değişimin nedeniyse tuş takımının atına şaşırtıcı derecede güçlü ses sağlayan hoparlörlere yer verilmesi. Alt bölümde yer verilen alfanümerik tuş takımının dizilimi, büyüklüğü ve kullanımı da oldukça iyi. W760’ın sağ bölümünde fotoğraf çekimi sırasında ışık değeri, müzik dinlerken ses açıp kapamaya yarayan kısa yol tuş takımı, sol bölümünde şarj girişi ve müzik arayüzüne ulaşmak için kısa yol tuşuna yer verilmiş. Her ne kadar Walkman telefon olmasına rağmen W760 üzerinde 3.5 mm kulaklık girişine yer verilmemesi kulaklıkları güçlü ses verse de müzik telefonuna gölge düşürüyor. Telefonun üst bölümünde M2 hafıza kart girişi plastik kapakla iyi gizlenmiş. W760’ın arka yüzeyinde ise, Walkman siyah şerit üzerinde Walkman logosuna yer verilmiş. Logo kapak üste doğru sürgülendiğinde arka bölümdeki ışıkla aydınlatılıyor. W760 üzerinde müzik tuşu dahil 5 farklı noktada Walkman logosuna rastlamak “Neden?” sorusunu sordursa da itici gelmiyor. Ürünün 3.2 megapiksel otomatik netleme yapmayan ve flaşsız kamerası üst bölüm sürüklendiği andan itibaren devreye giriyor.

MÜZİKTEN DAHA FAZLASI
Satışa sunulan yeni modellerde menü yenilemesine giden Sony Ericsson W760’da, C702’de karşılaştığımız  ‘Izgara, Dönen ve Tek Simge’ olarak görüntülenen kullanıcı arayüzünü kullanmış. Ayrıca W760, Media User arayüzüyle müzik, video, fotoğraf ve oyunlarda yatay ya da dikey olarak daha keyifli kullanılıyor. Yeni ürününde Walkman 3.0 yazılımına yer veren Sony Ericsson, SensMe, TrackID, Shake Control (Salla ve şarkı değiştir) fonksiyonlarını eklemeyi unutmamış. Son dönemin olmazsa olmazı GPS’in de bulunduğu telefonda Wayfinder Navigator’e yer verilmiş. Kullanıcılar W760 ile dünya genelinde 20 milyon nokta üzerinden bilgilere ulaşabiliyor. Telefonun GPS destekli Tracker adlı yazılımla kullanıcıların koşu veya yürüyüşlerinde ne kadar yol kat ettiklerini görebilmeleri de beğendiğimiz özellikler arasında.

DAHA İYİ OLABİLİRDİ
Sony Ericsson Walkman ve CyberShot ayrımını W760 ile en iyi şekilde yapmış. Ürün üzerinde fotoğraf çekimi için deklanşöre yer vermeyen firma, “Sadece müzik için kullanılır. İhtiyacınızı karşılayacak fotoğraf telefonlarımız mevcuttur” mesajını veriyor. W760’daki otomatik netlemesi bulunmayan 3.2 megapiksel flaşsız kameranın performansının orta seviyenin üzerine çıkamadığını belirtmeliyiz. Ürün ışığın yeterli olduğu dış ve iç çekimlerde kullanıcısının ancak fotoğraf ihtiyacını karşılıyor. Tepki süresini beğendiğimiz W760, kamera tarafında keşke daha iyi donatılsaydı. W760’da hoşumuza giden en önemli nokta MAS-100 oldu. Kullanıcıların dış mekanda etrafındakilere telefonlarındaki müzikleri yüksek seste duyurmalarını sağlayan çanta şeklindeki Active Speaker MAS-100, telefonu korumasının yanı sıra FM radyo anteni olarak da kullanılabiliyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Tasarım, müzik özellikleri, media user arayüz, hareket duyarlılığı, GPS

EKSİLER
Kamera, 3.5 mm kulaklık girişi yok, kablosuz bağlantı desteği

SONUÇ
Şık bir kasada güçlü müzik özelliklerinin yanı sıra GPS, az da olsa fotoğraf, harekete duyarlı oyun ve FM radyo özellikli bir telefon isteyenlerdenseniz, W760 tam size göre

TEKNİK ÖZELLİKLER

Şebeke Frekans
GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, HSDPA 2100

Ekran
2.2 inç 240×320 piksel, 262 bin renk

Bağlantı
Bluetooth 2.0, GPRS, HSDPA

Hafıza
40 MB dahili, M2 (Maksimum 2 GB)

Multimedya
MP3, MP4, AAC, AAC+, eAAC, MPEG4, WAV, WMA, AMR, 3GP

Bekleme/Konuşma süresi
400 Saat / 9 Saat

Boyutlar
103 x 48 x 15 mm

Ağırlık
103 gr

İLGİLİ HABERLER